Mehmet Alagöz "Eski-Yeni Karışık” İsimli Sergisi İle Bodrum'da

Re/Max Pasha Art, Nisan ayında değerli sanatçı ve eğitmen Prof. Mehmet Alagöz'ü konuk ediyor. 

Mehmet Alagöz
Mehmet Alagöz "Eski-Yeni Karışık” İsimli Sergisi İle Bodrum'da
Mehmet Alagöz
Mehmet Alagöz
Mehmet Alagöz

Re/Max Pasha Art, Nisan ayında değerli sanatçı ve eğitmen Prof. Mehmet Alagöz'ü konuk ediyor. 

Sanatçının "Eski-Yeni Karışık” isimli sergisinin açılışı 4 Nisan 2019 Perşembe günü saat 18:00’de Re/Max Pasha Bodrum bünyesindeki galeride kokteyl eşliğinde gerçekleşecek. 27 Nisan’a kadar açık kalacak olan sergi, pazar hariç haftanın her günü  saat 10:00 -18:00 arası gezilebilecektir. 

Mehmet Alagöz Kimdir ?

"Çünkü onun gözü karadır. Dünya üstüne gelse de o dünyanın üstüne gider. O, Anadolu kültürü ile batı kültürü arasında bir köprüdür. O, birçokları gibi iki kültür arasında ezilip kimliğini yitirmemiştir. O, Anadolu'nun Batı'yla olan kültür savaşında karşı tarafa geçip aktarmacı bir sanatın temsilcisi olmamıştır. Alagöz'ün gözleri gerçeği görür."

Mehmet AlagözBöyle anlatıyor duayen sanatçı ve eğitimci Devrim Erbil bir zamanlar öğrencisi, şimdilerde ise meslektaşı olan Mehmet Alagöz'ü.  

Anadolu'nun bağrından; Bolu'nun Seben kazasının dağ başındaki Kaşbıyıklar köyünden yola çıkan Mehmet Alagöz; öğretmen okulundan başlayıp, Devlet Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim molası verdikten sonra kendisini Almanya'da gurbette buluyor. “Misafir işçi eşi” olarak başladığı bu döneminde akademik eğitim alıp, akademik eğitmen ve sonrasında serbest sanatçı olarak yaşarken göç ve göçmenlik olguları üzerine düşünüyor ve üretiyor.

2009 yılında yurda dönerek Abant İzzet Baysal Üniversitesinde akademisyen olarak çalışmaya başlamanın Mehmet Alagöz'ün yaşam ve sanatını değiştiren etkileri olur. Alagöz bu etkileri şöyle özetliyor: "Almanya'da yapılan resimler konu ve objeye yakınlıktan ötürü daha çok portre ağırlıklıdır. Türkiye'dekiler ise bakılan objeye daha mesafeli, soyutlamanın, çizgisel değerlerin, motifin öne çıkarıldığı çalışmalar şeklindedir." 

"Göç geri dönmez" sözünü hatırlatırcasına göç ve göçmenlik temalı resimlere yurda dönüş sonrasında da devam eden Mehmet Alagöz bunların yanı sıra Daussıla-Memleket Resimleri başlığı altında resimler de yapar. Direkt doğaya çıkılıp yapılan resimler olan Daussıla resimleri, uzun bir ayrılıktan sonra özlenmiş olan memleket doğasını anlatır.

2015 yılından bu yana akademik yaşamına Adıyaman Üniversitesinde devam eden Profesör Alagöz, halen Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını yapmaktadır. 

Re/Max Pasha Art olarak tüm Bodrumlu sanatseverleri 4 Nisan Perşembe günü saat 18:00 de yapılacak olan sergi açılışında aramızda görmekten mutluluk duyarız.