Kum Terapisi

Sıcak yaz günlerinde pek çok insan sahile gider. Çünkü kum insanı rahatlatan bir etkiye sahiptir. Çocuklar kumdan kale yaparak fazla enerjilerini atarlar.

Kum Terapisi
Kum Terapisi

Sıcak yaz günlerinde pek çok insan sahile gider. Çünkü kum insanı rahatlatan bir etkiye sahiptir. Çocuklar kumdan kale yaparak fazla enerjilerini atarlar.

      Bugünkü konum kum terapisi. Nedir bu kum terapisi? Önünüzde kum tepsisi var ve yüzlerce minyatür figür... Belli bir süre içinde kum ile oyun oynarken aslında seçtiğiniz figürlerle kendinizi ifade etmiş oluyorsunuz. Psikiyatrist Margaret Lowenfeld tarafından ortaya koyulmuştur. Harika bir terapi, en sevdiğim terapi şekillerinden; çünkü çocuklar bu yöntemi çok uyguluyor.

Kum terapisi 100 yıldır hatta daha da eskiden beri uygulanan profesyonel bir terapi tekniğidir. Kum terapisi hem tanı hem de tedavi sağlamaktadır. Kum terapisi, bir çeşit oyun terapisi tekniğidir. Bu teknikte kum, mavi kum, ıslak kum, yüzlerce minyatür oyuncak ve ölçüsü sabit olan kum tepsisi kullanılır. Kum terapisi dışarıdan müdahalesi olmayan esasen çok da konuşulmayan bir terapi çeşididir. 2 yaşından sonra çocuklarda, ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılır. Kum terapisini her yaşta kullanabiliyoruz. Kumun kendisi zaten terapötik bir etkiye sahiptir. Kumu sevmeyen bir öğrencim ya da danışanım olmadı. İşin içine minyatür semboller de girince harika sonuçlar elde ederken çok da sıkmamış oluyoruz çocukları. Biliyorsunuz özellikle Z kuşağı farklı bir kuşak. Okulda rehberlik anketi doldururken bile sıkılan öğrenciler olabiliyor. Başka etkinliklerden de sıkılan ya da istemeyen öğrenciler kum terapisinde sıkılmıyorlar ve rahatlıyorlar.

Terapist olmanın en güzel yanı bir insandaki farkındalığı ortaya çıkardıktan sonraki şaşkınlığa ve keşfedilen yeni pencerelere şahit olmanın verdiği hazdır.

Kum terapisini ne için kullanılabilir? Bireylerin ya da çocukların duygusal ve davranışsal problemlerini anlamak, tespit etmek amacıyla uygulanır. Örneğin; çocuk anneye sürekli öfkeli ise kum üzerinde kullandığı sembollerden çıkarım yaparak yavaş yavaş ve seans seans ilerleyerek ve bütün parçaları birleştirerek pek çok önemli bilgiye ulaşabiliyoruz. Günümüzde ise pek çok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Kum terapisi istismar, ayrımcılık, şiddet, savaş ve travma gibi olumsuz durumlara maruz kalan çocuklar için de faydalı olabilmektedir.

Sevgili okurlarım, esen kalınız bir sonraki yazıma da ortak olunuz.

Çocuk terapisti Klinik Psikolog Elif Çınar