Güzel Düşünmeye İhtiyacımız Var Ama Umut Ederek

Güneş diyor mu “Bugün de doğmayacağım!” Rüzgâr diyor mu “Bugün de esmeyeceğim!” Ay diyor mu “Bu gece de parlamayacağım!” İnsanın başına ne gelirse gelsin asla umudunu yitirmemelidir.

Güzel Düşünmeye İhtiyacımız Var Ama Umut Ederek
Güzel Düşünmeye İhtiyacımız Var Ama Umut Ederek

Güneş diyor mu “Bugün de doğmayacağım!” Rüzgâr diyor mu “Bugün de esmeyeceğim!” Ay diyor mu “Bu gece de parlamayacağım!” İnsanın başına ne gelirse gelsin asla umudunu yitirmemelidir. Dünya döndüğü sürece umut hep vardır. Ama a öyle oturduğun yerden olmaz biraz da sen elini uzatacaksın.

Aslında küçük şeyler büyük şeyleri doğurur. Bir insan güzel bir şiir yazar, bu şiiri okuyan bir genç, hayata farklı bir pencereden bakar, her gün gittiği kahvehaneye veda eden bir amca bir gün kendi çayını kendi demler bir nostaljik radyo eşliğinde çayını içerken yeni bir karar alır; üretime bir el de kendisi atar, ahşap oyuncaklar yapıp internetten satarak, heybetli bir çınar ağacını andıran 85 yaşındaki başka bir İstanbul beyefendisi hayata dair tecrübelerini paylaşan videolar çekip paylaşarak, bir kadın bir şeylerden yakınmayı bırakıp örgü sepetler yaparak başka bir kadın sevgiye muhtaç bir çocuğu evlat edinerek, iş arayarak, iş vererek; ama umut ederek hep umut ederek. İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplum insansı… İnsan paylaşarak mutlu olabilir ve erdemli olabilir. Erdem ise pek çok mutluluğu beraberinde getirir.

Güzel düşünmeye ihtiyacımız var. Senin, benim, onun ve toplumun güzel düşünmeye de ihtiyacı var. Kişisel mutluluk ve toplumsal mutluluk birbiriyle ilişkilidir ve bağlantılıdır. Eğer kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde tek başımıza yaşamıyorsak yaşadığımız toplumun bir parçasıyızdır ve toplumsal mutluluk ya da mutsuzluk bizi etkiler. Siyasetten uzak bir yazıdır bu. Biraz bilişsel biraz sosyolojik biraz elmalı şeker tadında biraz da naftalinli sandık kokusunda…

Demem o ki azizim hayat bir kez geliyorsun ve neyi konuşursan sen de osun, neyi yinelersen bilinçaltın da o, neyi tekrar edersen önüne çıkan da o… Demem o ki azizim, hayata bir kez geliyorsun güzelleştirmeye de değişmeye de filizlenmeye de eleştirmeye de önce kendinden başla. Bir bakarsın sen daha da güzelleşmişsin. Bir bakarsın toplum da güzelleşmiş. İnsan kendi ruhunun saçlarını tarayınca önce kendisi mutlu olur.

En büyük acılar insanı daha güçlendirir. Hatalar da insan büyük tecrübeler kazandırır başkalarını boş verin. Ayaklarınız çıplak bile olsa ayaklarınızın altındaki yol birbirinden keskin camlarla dolu bile olsa yerinizde saymayın! Yeryüzünün en değerli ve en özel varlığı sınıfına giriyorsunuz bir çözüm üretin gerekirse ayaklarınız kanasın; ama asla ne yerinizde sayın ne başkasının sırtında yolculuk yapın. Bir başkasının üzerinden yere düşerseniz sadece ayaklarınız değil her yeriniz kanar! Kendi yolunuzu kendiniz yürürseniz işte o zaman çok mutlu olursunuz.

Ne Yapmalı?

Kendi iç sesinizi dinleyin

Kolay yolu seçmeyin çok yorulun

Olumsuz müzikler dinlemeyin

Kötü kitapları okumayın

Güzel insanlarla sohbet edin

Güzel anıları paylaşın

Geçmişe vadalaşın

Güzel ideallere yelken açın

Gülümsemekten vazgeçmeyin

Ve mutlaka umut edin