Gümüşlük Festivalinde “Kumda Kontrbas” Konseri

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, kapsamında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi Kontrbas Ustalık Sınıfına katılan 9 kontrbasçı, 25 Ağustos Pazar akşamı Toprak Ev’de sahneye çıkacak.

Gümüşlük Festivalinde “Kumda Kontrbas” Konseri
Gümüşlük Festivalinde “Kumda Kontrbas” Konseri

16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, kapsamında düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisi Kontrbas Ustalık Sınıfına katılan 9 kontrbasçı, 25 Ağustos Pazar akşamı Toprak Ev’de sahneye çıkacak. Sistem A.Ş ve Gruptrans’ın tema sponsoru olduğu konser, saat 20.30’da başlayacak.

20 Ağustos’ta başlayan Kontrbas Masterclassı, Türkiye’nin önde gelen kontrbas sanatçılarından Fora Baltacıgil’in eğitmenliğinde gerçekleştiriliyor. 25 Ağustos’ta son bulacak olan masterclass’ın katılımcıları, aynı akşam festival merkezinde yer alan Toprak Ev’de izleyici önüne çıkacak. Kontrbas repertuarının sevilen örneklerine yer verilecek gecede, elde edilen bilet geliri, bir sonraki yılın burs fonuna aktarılacak.

GFA Kontrbas Ustalık Sınıfı, bu sene en genci 10 yaşında, en yaşlısı 68 yaşında olan 9 kontrbas katılımcısına ev sahipliği yapıyor. University of Iowa, Bilkent Üniversitesi, Mozarteum University, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuarı gibi farklı okullardan gelen bir Avusturyalı, bir Alman, bir Japon, iki ABD’li ve dört Türk kontrbas öğrencisinin katıldığı masterclass sınıfının konserinde Anthony Scholl, piyanoyla eşlikçi olarak yer alacak.

Başarılı kontrbasçı Fora Baltacıgil’den ustalık sınıfı

GFA Kontrbas Ustalık Sınıfına eğitmen olarak katılan Fora Baltacıgil, Philadelphia’daki Curtis Enstitüsünden 2006 yılında mezun olduktan sonra Minnesota Orkestrasında birinci kontrbasçı olarak çalıştı. Yo-Yo Ma ile Silk Road Oda Orkestrasıyla Tanglewood’da konserler verdi. 2009 yılında Berlin Filarmoni Orkestrasını kazandı. IKSV’nin 40. Yıl Festivalinde Berlin Filarmoni Orkestrası ile Sir Simon Rattle yönetiminde konser verdi. Bu konserde Efe Baltacıgil ile solist olarak İstanbul ve Efes Antik Tiyatrosunda Bottesini Grand Duo’yu seslendirdi. 2012 yılında New York Filarmoni Orkestrasının birinci kontrbasçısı olarak göreve başladı. Juilliard, New York Üniversitesi ve Curtis Enstitüsünde masterclass’lar verdi. Birlikte çalıştığı şefler arasında Sir Simon Rattle, Claudio Abbado, Kurt Mazur, Lorin Maazel, Zubin Mehta, Daniel Baremboim, Valery Gergiev gibi isimler yer almaktadır. Kazandığı birincilik ödülleri arasında McKnight Artist Fellowship, Riverside Symphony ve Delaware Symphony gibileri sayılabilir. Baltacıgil, 2014 Eylül ayı itibariyle Münih Filarmoni Orkestrasının birinci kontrbasçısı olarak çalışmaktadır.