Dibeklihan 2022 Yılı Tarık Akan Sanat Sezonuna Hazır

Bodrum’un Yakaköy mevkiinde bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2022 yılı Tarık Akan Sanat Sezonu’nu 14 Nisan’da üç sergiyle açıyor.

Dibeklihan 2022 Yılı Tarık Akan Sanat Sezonuna Hazır

Bodrum’un Yakaköy mevkiinde bulunan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2022 yılı Tarık Akan Sanat Sezonu’nu 14 Nisan’da üç sergiyle açıyor.

Dibeklihan, bu yıl kültür - sanat sezonunu filmleriyle tanıdığımız, sanatçı, yazar ve yapımcı olan unutulmaz bir değere atfediyor.  Yaşamı boyunca 120 filmde rol alan, 7 kez Altın Portakal ödülüne layık görülen Yeşilçam'ın usta oyuncularından Tarık Akan'ın adıyla hayata geçecek olan 2022 yılı Sanat Sezonu takviminde, plastik sanatlar alanında birbirinden değerli sanatçılar yer alıyor. Dibeklihan, aynı zamanda 2008 yılından bu yana Türkiye’nin ilk kültür ve sanat köyü oluşuyla da birçok sergi, söyleşi, imza günü, defile ve konser organizasyonuna ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

 14 Nisan 2022 tarihinde ilk üç sergi açılışıyla, Tarık Akan Kültür ve Sanat Sezonu - Yaza Merhaba Resim Sergisi, 32 kişilik sanatçı kadrosu ile Dünya Sanat Gününe Özel Karma Sergi ve farklı şehirlerden 15 Seramik Sanatçısı ile “Buluşma” Karma Seramik Sergisi’yle programlarına başlıyor. Bu yıl Dibeklihan, karma ve kişisel sergileriyle 30 sergi ve 170’e yakın sanatçıya yer vererek sayısız eserlere ev sahipliği yapacak. Ekim ayı sonuna kadar iki açık hava üç kapalı galeri olmak üzere beş ayrı mekanda gerçekleşecek olan sergilerin açılışları; sanatçı tanıtımlarını içeren geleneksel çan seramonisiyle Orhan Kemal Meydanı’nda yapılacak.

Farklı disiplinlerden oluşan sergilerde; resim, seramik, heykel,çini, fotoğraf, exlibris, ebru, özgün baskı, suluboya gibi alanlara yer veriliyor. Sergilerin dışında bazı sanatçıların gerçekleştireceği performans etkinlikleriyle de eserlerin oluşum sürecine dair bir takım bilgiler izleyicileriyle paylaşılacak. Bu yıl eserleriyle yer alacak bazı sanatçıların isimleriyse; Sedat Örsel, Hikmet Çetinkaya, İstanbul Exlibris Akademisi Derneği, Elif Aydoğdu Ağatekin, Şebnem Tuna, Rıfat Koçak Retrospektif Sergisi, Betül Karakaya, Aydemir Atalay, Tuba Önder Batu, Mehmet Can Meral,Serkan Turaç’dır.

Dolu dolu kültür – sanatının etkinliklerle yaşatıldığı, misafirperverliğin örneği olan Dibeklihan’da, caz dinletileri, konserleri, sergileri, söyleşi – imza günleri, tiyatroları, açık alan belgesel ve film gösterimleri, defileleri, el işçiliğini yaşatma çabasında olan isimlere verdiği değer ve desteğin yanında etnografya müzesi, tasarım ürünlerin yer aldığı dükkanları, yöresel ürünlerden oluşan bakkalı, yeme içme alanları da bulunuyor. Tüm kültür ve sanat tutkunlarının öncelikli adresi olan Dibeklihan, benimsediği misyonu, genç nesillere aydınlık bir gelecek bırakma düşüncesi ve güçlü ekip kadrosuyla 14. Yılında da çalışmalarına devam ediyor.