Ankara'dan Davet Aldılar

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri geçtiğimiz hafta Bodrum Şehir Tiyatrosu sahnesinde sergiledikleri, “Schweyk İkinci Dünya Savaşında” adlı oyunu, Bilkent Üniversitesi’nden aldıkları davet üzerine Ankara’da sahneleyecek.

Ankara'dan Davet Aldılar
Ankara'dan Davet Aldılar

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri geçtiğimiz hafta Bodrum Şehir Tiyatrosu sahnesinde sergiledikleri, “Schweyk İkinci Dünya Savaşında” adlı oyunu, Bilkent Üniversitesi’nden aldıkları davet üzerine Ankara’da sahneleyecek.

Oyunun hikayesi, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası işgali altında kalan Çekoslovakya’da geçiyor. Hikayede, Çekler ve işgal güçlerinin bir arada olduğu Kupa adlı bir dans salonunda en yakın arkadaşı Baloun’un yemek sevdası yüzünden kendini bir anda Nazilerin karşısında bulan Schweyk’in hikayesi anlatılıyor.
Alman şair, tiyatro yazarı ve yönetmeni Bertolt Brecht’in yazdığı oyunda Aleyna Kartdere, Asmin Öküç, Barış Süzer, Büşra Akın, Hazal Biçer, Hüseyin Günen, Özge Tüter, Sefa Selçuk, Selin Çobanoğlu, Utku Palta, Mehmet Karabaş, Yusuf Serdaroğulları, Ali Gülten, Emre Sabancı, Eylül Işık, Selen Erdoğmuş oyuncu olarak yer alıyor.
Selçuk Sazak’ın yönetmenliğini, Doç. Dr. Togay Şenalp’ın müzik direktörlüğünü yürüttüğü “Schweyk İkinci Dünya Savaşında” oyunun müzikleri Hanns Eisler’e, dekor ve aksesuar tasarımı Dr. Berke Soyuer’e, koreografisi ise Sevil Uyanıker’e ait.
Nurol Kültür Merkezi Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun büyük beğeni kazanmıştı. Üniversite öğrencileri sergiledikleri performansla Ankara’dan davet aldı. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri, oyunu 25 Haziran Cumartesi akşam 20:00'da Bilkent Üniversitesi Uluslararası Tiyatro Festivali'nde sahneleyecekler.

Oyunun müzik direktörü Dr. Togay Şenalp, gazetecilere konuştu ve “Selçuk Sazak hocamızla bir müzikal yapmak istedik. Ben de gönüllü olarak müziklerini yapmak istedim. Harika bir iş çıkardığımızı hissediyoruz ve bu çok kısıtlı zamanda oldu. Nurol Kültür Merkezi’nde çok güzel bir başarıya imza attık. Biz, şimdi bu başarıyı Ankara’ya taşımak istiyoruz. Bilkent Üniversitesi bizi davet etti. 25 Haziran’da Ankara’da olmak için hazırlıklara başladık.” dedi.

Oyunculardan Eda Sinem Asmin Öküç, Ankara’ya davet edildikleri için çok mutlu olduklarını dile getirerek, “Bizim için hem gururlu hem de heyecanlı bir serüven oldu. Selçuk Sazak hocamızla çok keyifli ve öğretici yol izledik. Şimdi bu yolun Ankara ile taçlandırılması bizi yaptığımız iş anlamında çok tatmin etti. Oyunumuzu Bodrum’u temsilen oraya götürüyoruz. Bu süreçte tüm Bodrumlulardan desteklerini bekliyoruz. Bir devlet fakültesi olarak yapabileceğimizin çok üstünde maddi manevi tüm imkanlarımızı zorlayarak gerçekten iyi bir iş çıkarttığımıza inanıyorum. Çok büyük bir inanç ve sevgi ile yola çıktık. Yapamadığımız yerlerde de tüm Bodrumluların desteğini bekliyoruz. Bize bu yolda maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen BODGEP’e (Bodrum Dayanışma ve Gençlik Platformu) çok teşekkür ediyoruz. Kişisel olarak hepimizle tek tek iletişim kurarak tüm eksikliklerimizi tamamladılar, hep imdadımıza yetiştiler. Onlara çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.

Öküç, her Cumartesi günü de Konacık Kale İş Merkezi’ndeki Burlesque Lounge isimli mekanda Gıdıklamalar isimli interaktif oyun oynadıklarını dile getirdi.