Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici “Ordu ve Siyaset Bir Arada Olamaz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu üzerine söz alan Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, “Türkler gibi bin yıldır ordu millet olmuş milletlerde, hele ki böyle zor bir coğrafyada, en önemli konulardan biri askeri, orduyu tüm sağlıksız,  taraflı veya siyasi bakış açılarından ayrı tutmak, korumak ve geliştirmek olmuştur.

Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici “Ordu ve Siyaset Bir Arada Olamaz”
Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici “Ordu ve Siyaset Bir Arada Olamaz”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu üzerine söz alan Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, “Türkler gibi bin yıldır ordu millet olmuş milletlerde, hele ki böyle zor bir coğrafyada, en önemli konulardan biri askeri, orduyu tüm sağlıksız,  taraflı veya siyasi bakış açılarından ayrı tutmak, korumak ve geliştirmek olmuştur. Zira önemli olan güçlü ordunun kalıcılığını ve devamını sağlamaktır. Bizler; Orduyla siyasetin aynı masada oturamayacağını, güçlü bir ordunun yapıtaşının ordu mensupları olduğunu defalarca dile getirdik. Askerin özlük haklarının verilmesi konusu çok önemlidir, Ordu mensuplarının kaderini devlet güvenceye almazsa, tarikatlar ve başka oluşumlar söz sahibi olmak için fırsat kollarlar” diyerek sözlerine başladı. 

ORDUMUZUN TEMELİ ATATÜRKÇÜ SUBAYLARDIR!

Süreyya Öneş Derici; “Ordumuzun temeli Atatürkçü subaylardır! Ama ordumuzla ilgili olarak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, birçok karar alındı. Örneğin askeri hastaneler kapatıldı gerekçesi yok. Kanun teklifinde 5. Maddede askeri personelin sosyal medya kullanımına ilişkin önlemlerden bahsediliyor. En temel kuralların verildiği Askeri liseleri kapatarak öğrenci kaynağını tamamıyla sivil alanlardan aldığınız için, bugün güvenlik zafiyetini konuşuyoruz” ifadeleriyle sözlerine devam etti. 

TÜRK ORDUSUNUN MENFAATİNİ KORUYACAĞIZ!

Muğla Milletvekili Öneş Derici; Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türk Ordusunun menfaatini, Türk askerinin hakkını sonuna kadar koruyacağını belirttikten sonra, “Vatan uğruna görev yapan, emekli olan, şehit veya gazi olan tüm askerlerimizi ve ailelerini yüce meclisten bu kürsüden selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.