Güleda'nın İsmi Doğduğu Evin Sokağında Yaşayacak

Isparta'da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in ismi, evinin bulunduğu Menteşe’nin Ortaköy Mahallesindeki sokakta yaşayacak.

Güleda'nın İsmi Doğduğu Evin Sokağında Yaşayacak
Güleda'nın İsmi Doğduğu Evin Sokağında Yaşayacak
Güleda'nın İsmi Doğduğu Evin Sokağında Yaşayacak
Güleda'nın İsmi Doğduğu Evin Sokağında Yaşayacak

GULEDA CANKELIsparta'da eski erkek arkadaşı tarafından öldürülen üniversite öğrencisi Güleda Cankel'in ismi, evinin bulunduğu Menteşe’nin Ortaköy Mahallesindeki sokakta yaşayacak.

Menteşe Belediye Meclisi'nin Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin önerisi ile Şubat Ayı Meclis Toplantısı'nda oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda, Güleda Cankel'in adı, Ortaköy Mahallesinde evinin bulunduğu sokağa verildi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Başkan Yardımcısı Leyla Ersöz, Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin, belediye meclisi üyeleri ve kadın konseyi üyeleri Güleda Cankel'in ailesine ziyaret ederek, evinin bulunduğu sokakta basın açıklaması düzenledi.

Güleda Cankel'in avukatı Alev Öztürk, basın açıklamasında 6284 sayılı yasanın uygulanmadığını savunarak, "Eğer 6284 sayılı yasa uygulansaydı Güleda belki de bugün yaşıyor olacaktı. Bir kadının şiddete uğradığı ihbarını alan kolluk güçleri, darp edildiği adli muayene raporu ve beyanlarla sabit olan Güleda Cankel için şikayetçi olmadığı gerekçesiyle 6284 sayılı yasa gereği resen almaları gereken koruma tedbirlerini almadılar." dedi.

Güleda'nın öldürülmesinin kendilerini ve tüm toplumu derinden sarstığını belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, "Hayalleri ve umutları olan, geleceğimiz Güleda Cankel kızımızın öldürülmesi hepimizi çok üzdü. Artık kadın cinayetlerinin son bulmasını istiyoruz. Bizler her zaman kadına yönelik pozitif ayrımcılık ilkesiyle hareket ediyoruz. Bunun için pek çok proje hayata geçirdik ve bunun için çalışmaya devam ediyoruz. Güleda kalbimizde yaşıyor. Menteşe Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından verilen önerge ve meclisimizin oy birliği ile aldığı karar doğrultusunda Güleda kardeşimizin ismi artık evinin bulunduğu sokakta da yaşayacak." dedi.

Baba Mustafa Cankel “Acımız büyük. Bu zorlu süreçte yanımızda olan ve kızımın adının sokağa verilmesinde emeği geçen başkanımıza, kent konseyimize, avukatımıza ve destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.