Yaka Mahallesi Köy Odası Yenileme İmece Çalışması Tamamlandı

Mimar Şerife Türk Derin tarafından rölövesi alınan, projelendirilen bina yeniden inşa edildi ve çevre düzenlemesi yapıldı. Yenilenen Köy Odası, Yaka Mahalle Muhtarlığı olarak kullanılarak tekrar işlev kazanacak.

Yaka Mahallesi Köy Odası Yenileme İmece Çalışması Tamamlandı
Yaka Mahallesi Köy Odası Yenileme İmece Çalışması Tamamlandı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet ARAS’ın, Yaka ziyareti sırasındaki tespitleri arasında; 1910 yılında inşa edilmiş ama zaman içinde kullanılamaz duruma gelmiş tarihi kültürel varlığımız Köy Odası’nın yenilenme ve çevre düzenlemesi çalışması, Bodrum Belediyesi öncülüğünde, Bodrum Kent Konseyi - Kent Estetiği Çalışma Grubu bünyesinde oluşturulan YAKA İMECE EKİBİ eşgüdümü ile tamamlandı.

Yaka İmece Ekibi Koordinatörü Gürol İnan’ın açıklaması şöyle:

“Mimar Şerife Türk Derin tarafından rölövesi alınan, projelendirilen bina yeniden inşa edildi ve çevre düzenlemesi yapıldı. Yenilenen Köy Odası, Yaka Mahalle Muhtarlığı olarak kullanılarak tekrar işlev kazanacak.

Kent estetiğine de olumlu katkı sağlayan bu çalışmanın, kentimizin tüm mahallelerindeki tarihi kültürel yapılara sahip çıkılması, onarılması, gerekiyorsa aslına uygun olarak yeniden yapılması, kullanıma açılması konusunda örnek olmasını diliyoruz. Her mahallede sorumluluk alacak liderlerin öncülüğünde birer imece ekibi oluşturularak bunu gerçekleştirmek mümkün. İmece yoluyla değişimi başlatan bireylerin ve kurumların, sosyal ve kültürel fayda odaklı yolculukları, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma kültürünü de pekiştirerek yapısal dönüşümünü tetikleyecektir.

Yenileme çalışmasına malzeme, uygulama ve maddi destek ile katkı koyarak imeceye katılan tüm kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür ediyoruz.”

Yaka İmece Çalışmasına Katkı Koyan Kurum Kuruluş ve Kişiler:

Bodrum Belediyesi ■ BODTO ■ Yaka Mahalle Muhtarlığı ■ Mimar Şerife Türk Derin ■ Aydınlıoğlu ■ Bodrum Proje Yapı Dizayn ■ BOSİS ■ CAD Reklam ■ Cevat Soysal ■ Deniz Koca ■ Doğaltaş Dekorasyon ■ Doğan Cam ■ HZO Grubu ■ İBAK ■ KW Bodrum ■ MYM Karot & Kompresör ■ Paşalılar Petrol ■ Zeki Caner ■

 

Bodrum Kent Konseyi | Kent Estetiği Çalışma Grubu

Yaka İmece Proje ve Uygulama Ekibi

Gürol İNAN | Koordinatör

Şerife Türk DERİN | Mimar

Halil KIY | Yaka Mahalle Muhtarı

Özgür ŞAHİN | Bodrum Belediyesi Etüt Proje Müdürü

Nimet ÇELİKOYAR | Mimar - Kentsel Tasarım Koordinatörü

Figen UYANIK | Peyzaj Yüksek Mimarı