Sonbahar & Eylül İkilisi

Bendeniz Sezgi Kaya. Bugün sizlere bana ait  yeni bir yazı dizisi paylaşacağım.

Sonbahar & Eylül İkilisi
Sonbahar & Eylül İkilisi

Merhaba Değerli Okurlarım, 

Bendeniz Sezgi Kaya. Bugün sizlere bana ait  yeni bir yazı dizisi paylaşacağım.

Bu güzel sitede sizlerle paylaştığım ilk yazım bu oldu. Sizlere bu yazı dizisinde "Sonbahar Güzelliği & Eylül Güzelliği "  konusuyla alakalı çok güzel bir yazı dizisi hazırladım. Aşağıda bu yazı dizimi keyifle okuyabilirsiniz.

  

Kıymetli Okurlarım, 

Malumunuz, Sonbahar 'ın en güzide aylarından biri olan Eylül' ü geride bırakıyoruz. Bu güzel Eylül ayı biraz mahzunlaştırsa da bizi nihayetinde takvim yapraklarından onun da adı düşüp gidiyor işte. Genelde hareketli ve neşeli geçen sıcak yaz aylarından sonra hüzünlü bir Eylül 'e rastlayabilmek insanı durgunlaştırıyor, yatıştırıyor biraz da duygusallaştırıyor sanki. Yerlere nazlı nazlı dökülen sapsarı yapraklar, göllerin nehirlerin durulması, masmavi gökkubbenin yeniden berrak bir maviye dönüşmesi gibi yeniden diriliş başlıyor sanki tabiatta her Sonbahar 'da…

Güzel ülkemizin dört mevsimi de harikulade olsa da Sonbahar ve Eylül, gizli bir kırgınlık taşıyor, mahzunlukları, alınganlıkları ve onların naif halleri derhal anlaşılıyor her hallerinden sanki… 

Sonbahar hüzün melodileri çalan eski bir kemansa o kemandan çıkan naif ezgiler, sesler ve ses renkleri, müzik tınıları Sonbahar mevsiminin nazlı kızı Eylül'ü anımsatır sanki, duygu yüklü her insana.

Öyledir ki Eylül öyledir ki Sonbahar ansızın yağmurlar yağdırır ağaçlara gölgelerine sonra da sapsarı yapraklar döktürür iri gövdeli ağaçlara her yer masalsı bir mekana dönüşür.

Öyledir ki Sonbahar Türk Pop Müziğinin sevilen şarkıcılarından biri olan Alpay bile "Eylül 'de Gel" diye seslenmiştir , sevdiği kadına en güzel bu  duygusal şarkısıyla…

Türk Edebiyatının ilk psikolojik tahlillerinin en çok görüldüğü ilk romanı sayılan merhum yazar Mehmet Rauf' un  "Eylül" isimli romanı da bu güzel ismini "Eylül" mevsimine borçludur.

Sadede gelmek gerekirse Sonbahar & Eylül ikilisi tabiatın insanoğluna verdiği en büyük mucizelerden biridir. Sonbahar ve Eylül,  zannımca mevsimlerin en nadidesinin en nazlı bir gülü, en nazlı bir çiçeğidir. Yazımı burada şimdilik sonlandırmak istiyorum ve hepinize en içten sevgilerimi gönderiyorum.

Esen kalın. Sevgiyle kalın. "