Muğla Protokolü 10 Kasım Mesajları

Muğla Protokolü'nün 10 Kasım Mesajları

1. Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 10 Kasım Mesajı

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 10 Kasım Mesajı
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 10 Kasım Mesajı
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu, İlk Cumhurbaşkanımız, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 83’üncü yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle yâd ediyoruz.
 
Milletine duyduğu sonsuz güven ve inancıyla çıktığı zorlu yolda, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, istiklal mücadelemizi Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlandırmıştır.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadeleci ve kurucu vasıflarını gençlerimize ve çocuklarımıza iyi anlatmalı, onun “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi ilelebet yaşatmak ve daha ileriye taşımak için üzerimize düşen sorumlulukları hep birlikte yerine getirmeliyiz.
 
Bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.

2. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün 10 Kasım Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün 10 Kasım Mesajı
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün'ün 10 Kasım Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83.yılı nedeniyle anma mesajı yayımladı.

Dünya ve Türk tarihinin akışını değiştirmiş, tüm dünyanın saygı, Türk Milleti’nin de her şeyini borçlu, varlığıyla onur duyduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri, devrimleri ile hep yaşadığını ve yaşayacağını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün aramızdan ayrılışının 83.yılında Atatürk’ü büyük bir özlem ve saygı ile andıklarını belirtti.

Vatan Topraklarını Her Karışına Adanmış Bir Ömür

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Selanik’te başlayan ve vatan topraklarının her karışına adanmış 57 senelik bir ömür. Cephelerde elde ettiği başarılarla Gazi, Mareşal, bağımsızlık zaferinin başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı, devrimleri ile tarih yazmış bir lider, Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Bir ulusun kaderini değiştirirken verdiği bağımsızlık mücadelesi ile dünya devletlerine örnek olan, gerçekleştirdiği devrimlerle karanlıktaki bir toplumu aydınlıklara ulaştıran, kadın, erkek eşitliğini birçok Avrupa ülkesinden önce Anadolu topraklarında hayata geçiren ileri görüşlü bir lider. Tarihler 10 Kasım 1938’i gösterdiğinde Türk Milleti ve dünya yeri doldurulamaz bir devlet adamını son yolculuğuna uğurladı. Günümüzde devrimleri, ilkeleri yanında sözleri ile de yolumuzu aydınlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!" sözleri ile de bizlere o günlerden sesleniyordu.

Bizlere bıraktığı devrimleri, ilkeleri, çağdaş Cumhuriyet’i ilelebet yaşatacak, her ne olursa olsun umutsuz olmadan, onun yolundan ayrılmadan hep aydınlığa yürüyeceğiz. Atatürk’ün aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyor, aramızdan ayrılışının 83.yılında dünyanın saygı, Türk Milleti’nin varlığıyla onur duyduğu büyük önderimiz Atatürk’ü büyük bir özlem ve minnetle anıyorum.” dedi.

3. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın 10 Kasım Mesajı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın 10 Kasım Mesajı
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın 10 Kasım Mesajı

Başkan Aras, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında, ebedi Başkomutan, Cumhuriyetin ve bağımsızlığın mimarı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikal edişinin 83'ncü yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle andığını belirtti.

Başkan Aras, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Gerek cephelerde gerek siyaset alanlarında üstün başarılar sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, fikirleriyle, duruşuyla, kişiliğiyle, dünya görüşüyle silinmez bir iz bırakmıştır. Ulu Önder, gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan:

“Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını istemiştir.

Bugün bizler de Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği istikâmet doğrultusunda; Cumhuriyetimizin kuruluş ilkelerine, fikir ve ideallerine sımsıkı bağlı kalarak, Cumhuriyetimizin temel değerlerini koruyarak, kazanımlarını arttırarak yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, Atatürk'ün fikirlerini anlama, koruma ve gençlerimize aşılayarak gelecek yarınlarımızı şekillendirmeliyiz.

Bizlere, Cumhuriyeti ve eserlerini emanet bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve ebediyete intikalinin 83’ncü yılında minnet ve şükranla anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum."

4. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün 10 Kasım Mesajı

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün 10 Kasım Mesajı
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş'ün 10 Kasım Mesajı

“Ata’mızın İlke ve Devrimleri Yolumuzu Aydınlatma Devam Ediyor”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 83. Yıldönümünde yayınladığı mesajında, “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlke ve devrimleri ile yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor.  Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 83. yıl dönümünde saygı, minnet ve özlemle anıyorum.” dedi.

Başkan Gümüş mesajında şu ifadelere yer verdi: “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sadece büyük bir devlet adamı değil aynı zamanda devrimci bir düşünce adamıydı. İlke ve devrimleri dün olduğu gibi bugün de ülkemizin geleceğine yön veriyor, yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor. Bizler de O'nun gösterdiği yolda, ülkemizi en çağdaş seviyeye getirecek ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü gelecek nesillere en iyi şekilde aktaracağız. Türk Ulusunun kurtarıcısı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, eşsiz devlet adamı ve büyük devrimci Atatürk, sonsuza kadar gönlümüzde yaşayacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeye devam edecektir. Varoluş mücadelesiyle dünyada birçok ülkeye ilham kaynağı olan Atatürk’ün izinden yürümeye ve en büyük mirası Cumhuriyetimize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız. Bu duygularla ulusumuzun kalbinde ölümsüzleşen, Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlığımızın mimarı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve özlemle anıyorum."

5. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın 10 Kasım Mesajı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın 10 Kasım Mesajı
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın 10 Kasım Mesajı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 83. yıl dönümünde bir mesaj yayımladı.

Atatürk'ü sevgi, saygı ve şükranla andığını belirten Oktay, “Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk, hepimisin gönlünde, zihninde ve aklında sonsuza kadar yaşayacaktır” dedi.

Başkan Mehmet Oktay şunları söyledi;

“Bundan 100 yıl önce; verdiği eşi benzeri görülmeyen bir mücadele sonucu işgal edilmiş toprakları vatan; yok olma talihsizliği ile karşı karşıya kalan bir ulusu da çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi haline getiren Atatürk’ü minnet ve özlemle anıyoruz.

Biliyoruz ki O’nun 57 yıllık yaşamına sığdırdığı bağımsızlık mücadelesi, gerçekleştirdiği devrimler ve başardığı atılımlar sadece Türk ulusuna değil özgürlük savaşı veren bütün mazlum uluslara kurtuluş ışığı olmuştur.

Atatürk'ün fikirleri Türk ulusunun yürümekte olduğu çağdaş uygarlık yolunu aydınlatmakta, bizi bu yoldan çıkarmaya çalışan karanlık güçlerin önünde bir engel gibi durmakta ve aradan geçen yıllara rağmen geçerliliğini korumaya devam etmektedir. Açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan yürüyen bizlerin sonsuza kadar ışığı olacaktır. Cumhuriyetimizin kalesi Marmaris’te; nefes aldığımız sürece bağımsızlığımızı korumaya, devrimlerinin yılmaz savunucusu olmaya ve cumhuriyeti ilelebet yaşatmaya bir kez daha söz veriyoruz.

O’nu sonsuzluğa uğurladığımız günün yıldönümünde gönüllerdeki erişilmez yerinin değişmeyeceğini; sevgi, saygı ve inancımızın artarak devam edeceğini bir kez daha vurgulayarak özlem ve minnetle anıyorum.”