Menteşe'de 30 Bin Fidan Dağıtıldı

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen Tohum Fide Şenliği’nde 30 bin domates, biber, fasulye ve patlıcan fidanı dağıtıldı.

Menteşe'de 30 Bin Fidan Dağıtıldı
Menteşe'de 30 Bin Fidan Dağıtıldı
Menteşe'de 30 Bin Fidan Dağıtıldı

Menteşe Belediyesi tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen Tohum Fide Şenliği’nde 30 bin domates, biber, fasulye ve patlıcan fidanı dağıtıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından yerel tohum dernekleri,  üreticiler, belediyeler, odalar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı. Şenlik kapsamında Başkanlar çocuklarla beraber tohum topları yaptı.

Sınırsızlık meydanında gerçekleştirilen şenlikte Menteşe’nin bir tarım kenti olduğunu belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Tarım bizim vazgeçilmezimiz. Büyükşehir yasasından sonra köyler de Menteşe’ye bağlanınca üretim bizim için önemli bir hal aldı. Bu noktada üretimin canlanması, çiftçinin üreticinin yeniden kazanması ve kentten köylere göçün yeniden sağlanması için üreticilerimize destek olmaya başladık. Buradaki amacımız ata mirasımız yerel tohumları saklayıp, koruduktan sonra paylaşarak, toprakla buluşmasını sağlamak. Bu şekilde çiftçimize, tarımsal faaliyetlere ve ekonomiye destek vermek. Menteşe Belediyesi olarak 7’incisini düzenlediğimiz Tohum Fide Şenliğimize bugün burada bizlerle birlikte olan, üreticilerimize, belediyelerimize, yerel tohum derneklerimize, oda temsilcilerimize,  sivil toplum kuruluşlarımıza, şehir dışından gelen misafirlerimize ve siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Yerel tohumun ülkenin geleceği olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Muğla Tohum Bankasında 726 yerel tohum bulunuyor. Şu anda Türkiye’nin 42 ilinden Muğla yerel tohumlarından talep ediliyor. Üç sene önce bir tohum bankası kurduk. Türkiye’de bu bankadan üç tane var. Seferihisar, Çanakkale ve Muğla’da var. Bizim kurduğumuz tohum bankası çok daha kapsamlı. Bizim tohum bankamızda badece tohumları toplamak değil, tohumları aynı zamanda geleceğe taşımak için eksi 198 derecede muhafaza ediyoruz. Bu üretimin yaygın hale getirilmesi lazım” dedi.

Konuşmaların ardından “7. Tohum Fide Şenliği” kapsamında üretilen 30 bin adet domates, patlıcan, biber ve fasulye fidanları vatandaşlara dağıtıldı. Sınırsızlık meydanında açılan stantları gezen CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş çevre il ve ilçelerden gelen yerel tohum dernekleri ve üreticilere şenliğe katılımları nedeniyle teşekkür belgesi verdiler.