Başkan Gümüş, Muhtarlarla Buluştu

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemekte muhtarlarla bir araya geldi.

Başkan Gümüş, Muhtarlarla Buluştu
Başkan Gümüş, Muhtarlarla Buluştu

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemekte muhtarlarla bir araya geldi. Başkan Gümüş’ün ev sahipliğinde gerçekleşen yemekli toplantıya, CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak ile Menteşe muhtarları katıldı.

Muhtarlar Derneği Başkanı Hayrettin Akay, düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün bizleri bir araya getirdiği için. Menteşe’deki muhtarlar olarak her zaman birlik ve beraberlik içindeyiz. Bu birlik ve beraberliğimizin devam etmesini diliyor, teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda muhtarların hizmet ulaştırma noktasında çok önemli bir görev üstlendiklerini belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bulunduğunuz makam, yaptığınız görev çok önemli. Sorumluluğunuz çok fazla. Bizler bunun farkındayız. 5 yıldır sizlerle beraber çok güzel çalışmalara, projelere imza attık, hizmetler ürettik. Kırsal Mahallelerimizdeki dağınık yerleşimden dolayı hizmet ulaştırma konusunda karşımıza bir takım zorluklar çıksa da çalışmalarımızı en kaliteli ve hızlı bir şekilde yapıyoruz. Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde basında Yemişendere Mahallemizdeki yol ile ilgili bir haber çıktı. Belediye, vatandaşımıza yardım etmedi şeklinde haber yapıldı. Bakın muhtarımızda burada. Kendisi de anlatabilir. Bana geldiklerinde yolu orman yapacak, sizde kamyon verebilir misiniz? dediler. Bende verdim. Sonradan öğrendim ki orman gerekli iş makinelerini vermemiş. Sadece bir adet greyder vermiş. Bundan haberimiz yok. O yol geçtiğimiz günlerde yağan yağışlar nedeniyle çok kötü durumda. Kullanılamaz hale geldi. Şimdi o yolu yapsa yapsa Menteşe Belediyesi yapar diyorlar. Yapacağım da. Gerekli yazı ve izinleri istedik. Belediye olarak o yolu Gamze kızımız için yapacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim üzüldüğümüz konu yanlış ifadeler, gerçeği yansıtmayan haberlerin yapılması. Bizden görüş, bilgi alınmamasıdır. Bizi üzen budur.” dedi.

Başkan Gümüş, Büyükşehir Belediyesi ile uyum içinde çalıştıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte uyum içinde çalışıyor, çok önemli projeler üretiyoruz. Ulaşımdan, sağlığa, alt yapıdan, yol çalışmalarına kadar Büyükşehir Belediyemizle birlikte 5 yılda çok önemli işler yaptık. Burada sizlere de çok önemli görevler düşüyor. Vatandaşlarımızla aramızdaki en önemli bağ, en önemli köprü sizsiniz. Göreviniz çok önemli. Vatandaşlarımıza en yakın yönetim biçimi sizlersiniz. Özellikle kırsal mahallelerimizdeki vatandaşlarımızın belediyeler gibi devlet kurumları arasında çok önemli bir rol oynuyorsunuz. Mahallelerimizdeki yaşanan sorunları, istek ve talepleri siz muhtarlarımız sayesinde birinci ağızdan öğreniyor, hızlı ve sağlıklı çözümler üretiyoruz. Bu bağlamda, bölgemizin kalkınması, vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunların çözümü için emek harcayan siz değerli muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutluyor, bu güzel buluşmada bizlerle birlikte olduğunuz hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Konakaltı Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Muhtarlık makamı yerinde demokrasinin halkın temsil ettiği en önemli makamdır. Çıkan yasalar sonrası muhtarlık makamı ne yazık ki ricacı bir makam olmuştur. Bununla ilgili önerilerde bulunduk. Muhtarlık için ayrı bir bütçe olması için çalışıyoruz. İşte o zaman icracı bir makam olursunuz.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muhtarlık Masası ile bir ilke imza attıklarını belirterek, “Özellikle kurulan WhatsApp grubu ile muhtarlarımızla çok iyi bir iletişim sağlıyoruz. 2014 – 2019 yılında en fazla yatırım yaptığımız ilçe Menteşe. 5 yılda özellikle yol çalışmalarında çok önemli bir mesafe kat ettik. Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurumuz. Menteşe’ye ise 280 milyon Türk lirası yatırım yapmışız. Yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.