Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 3K Söyleşileri

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2019 Cenap Tezer Kültür Sezonu’nda “3K Söyleşileriyle” etkinliklerine devam ediyor.

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 3K Söyleşileri
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 3K Söyleşileri
Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 3K Söyleşileri

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü, 2019 Cenap Tezer Kültür Sezonu’nda “3K Söyleşileriyle” etkinliklerine devam ediyor.

27 Haziran 2019 Perşembe akşamı Orhan Kemal Meydanı’nda saat 21:00’da gerçekleşecek olan söyleşi ve imza gününde Yazar Nuran Yüksel ve Ayser Özbulut “3K Söyleşileri” ile kitap, kadın ve konuk temasını anlatacaklar.

Nuran Yüksel’in söyleşisi“ Yürüyüşümden İzler” kitabıyla, Ayser Özbulut’un söyleşisi ise “Boğazımdaki Yumrular” ve “Yüzlerce Ben” kitaplarında anlatılanlardan oluşacak. Söyleşi sonrasında okurları için kitaplarını da imzalayacak olan yazarlardan;

Nuran Yüksel: Bodrum doğumlu bir Bodrum sevdalısı, cumhuriyet ve ülkesinin aşığı bir eğitimci Tunceli Ovacık, Muğla Yatağan ve Bodrum da matematik öğretmenliği yöneticilik yaptı. İki dönem çağdaş yasamı destekleme derneği Bodrum Şube Başkanlığı görevinde bulunundu. Türkan Saylan‘ın teşvikiyle 1999 yerel seçimlerine katılarak Bodrum Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. İki dönem Bodrum Meclis Üyeliği ve Belediye Başkan Yardımcılığı yaptı. CHP Yönetim Kadrolarında ve kadın Kollarında Aktif Çalışmalarda bulundu. Siyasette önce kadınlar, gençler, eğitim, kültür diyerek okuyan, düşünen ve sorgulayan siyasetçilerin önünü açma çalışmalarından hiç vazgeçmeyen NURAN YÜKSEL halen Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi eş sözcüsüdür.

Bodrum Belediyesi, Kent Konseyi Bodrum sözlü tarih çalışmaları sorumlusu olarak birçok STK’larda aktif gönüllü olarak çalışmaktadır. Bodrum Gündem Dergi ve Gazetesi’nde köşe yazarlığı, Radyo Halikarnas’ta ise program yapımcılığına devam etmektedir

Evli, iki evlat ve iki torun sahibidir.

Ayser Özbulut ise: 1968 yılında Rize’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Rize’nin fındıklı ilçesinde tamamladı. Bilecik ve Bolu Sağlık Meslek Lisesi’nde öğrenimini bitirdikten sonra ön lisans seviyesinde Anestezi ve Reanimasyon eğitimini aldı. Liseden sonraki tüm eğitimlerini aynı zamanda çalışarak sürdürdü. Son bitirdiği okul Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’dür. Türkiye’nin birçok bölgesinde çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar da farklı kademelerde devlet memuru olarak görev yaptı. 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığından emekli oldu.

Eğitimin sürekli olduğuna inandığından dolayı Ege Üniversitesi destekli “İletişim kodları ve duygusal zekâ yönetimi programı” ve “ Yeditepe Üniversitesi Sürekli eğitim merkezinden yaşam koçluğu NLP temel eğitim programı, PİANG ( Portland İstanbul NLP Akademy international Group) LIFE COACH Programını almıştır. Kişisel gelişim uzman olarak, toplumsal uyum, iletişim, ilişki yönetimi, alanında danışmanlık yapıyor. Evli bir çocuk annesidir, halen Bodrum’da yaşamaktadır.

İnsanların özellikle kadınların yaşadıkları,  yaşamak zorunda kaldıkları bölgelerde; yaşam kültürler, yemek kültürleri, yöresel halk oyunları,  gelenek ve görenekleri hakkında amatörce araştırmalar yapmıştır. Yaşamı boyunca birçok resmi ve sosyal sorumluk projelerinde Proje Üretici, proje uygulayıcı ve gönüllü olarak fiilen yer almış halen çalışmalarına devam etmektedir.

İlk kitabı “Boğazımdaki Yumrular”  yakın dönemde Türkiye’nin her bölgesini etkisi altına alan terörün fiilen içinde yaşanmış hayatların gerçek hikâyesidir. Kaybolmuş  hayatları ve bu hayatlar için kaybolan insanlara ithaf edilmiştir. Roman kategorisinde 2015 yılında raflarda yerini almıştır. İkinci kitabı yüzlerce ben insanın kendi farkındalığını bulabilme yolunu anlatan,  yeniden başlayabilme gücünü kazanmaya yönelik Yol gösteren, edebiyatla bütünleşmiş bir başucu kitabıdır. Kişisel Gelişim kitapları kategorisinde 2016 yılında raflarda yerini almıştır.

Ayser Özbulut  “ Yazmak bana göre kendimle yaşadıklarım ve hissettiklerimle baş başa kalmanın, onları değerlendirip yorumlamanın en kolay ve en keyifli yoludur.” Felsefesi ile şiir ve düzyazı ile yazın hayatına devam etmektedir…