Çevreye Duyarlı Yat Kaptanı Adayları Yetiştiriliyor

Yat Kaptanı Adaylarına “Mavi̇ Bayrak” Eği̇ti̇mi̇. Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Çevreye Duyarlı Yat Kaptanı Adayları Yetiştiriyor.

Çevreye Duyarlı Yat Kaptanı Adayları Yetiştiriliyor
Çevreye Duyarlı Yat Kaptanı Adayları Yetiştiriliyor
Bodrum Haber
Bodrum Haber
PiSiSoft | Bodrum Web Tasarım, Mobil Uygulama ve Yazılım Hizmetleri

Yat Kaptani Adaylarina “Mavi̇ Bayrak” Eği̇ti̇mi̇. Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Çevreye Duyarlı Yat Kaptanı Adayları Yetiştiriyor.

Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ve  Türkiye Çevre Eğitim Vakfı-TÜRÇEV işbirliği çerçevesinde TÜRÇEV Muğla Koordinatör Yrd. Sayın Abdullah TAN  ve Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulunda ders vermekte olan Marina Yatırım ve İşletme Danışmanı Sayın Ali Erkan Bezirgan tarafından Bodrum Denizcilik Meslek Yüksek Okulumu Yat Kaptanlığı programında eğitim gören Birinci ve İkinci sınıf öğrencilerine ve üniversite mezunu olacak Yat Kaptanı Adayı öğrencileri başta "Yatlarda Mavi Bayrak" olmak üzere, Mavi Bayrak Programı konusunda eğitim verildi.

Eğitimde, Plajlarda, Marinalarda, Turizm İşletmelerinde ve Yatlarda uygulanan Mavi Bayrak uygulamaları anlatılmış olup, 2018 yılı itibariyle Türkiye genelinde 459 plaj, 22 Marina ve 10 adet yatın Mavi Bayrak almaya hak kazandığı, Ayrıca, Türkiye'nin Uluslarası Sıralamada Plajlardaki Mavi Bayrakta İspanya ve Yunanistanın ardından üçüncü, Marinalarda ise sekizinci sırada olduğu belirtildi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdür V. Prof.Dr. Tuncay KULELİ yaptığı açıklamada;

"1985 yılında ilk kez Fransa'da "kirlilik sınırları tanımaz" sloganı ile başlatılan bir proke olan Mavi Bayrak, 1987 Avrupa Birliği'nin halk tarafından anlaşılması için Fransa'daki projeyi örnek alması ve kararı ile Avrupa Birliği projesi olarak tanınmış, 1989 yılı Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'nın kuruluşu ile üye ülkelerden Sivil Toplum Kuruluşları nezdinde uygulamaya başlamış olup, 1992 yılında ilk kez Avrupa Birliği dışından ülkelerin katılımı ile faaliyetlerine halen devam etmektedir.

Bizler de, Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu olarak eğitim verdiğimiz Yat Kaptanı adaylarımızı her alanda olduğu gibi Çevre Koruma Bilinci oluşturma alanında da dünyadaki ülkeler arasında en ileri seviyeye getirmek için tüm imkanlarımızı kullanmaya devam edeceğiz" dedi.