Bodrum Dolphin Park Yönetiminden Ruhsat İptali Açıklaması

Bodrum Dolphin Park yöneticisi İsmet Parmak, gazetelerde çıkan yazılardan sonra yazılı bir açıklama yaparak, “Bodrum Halkı Yanıltılıyor” dedi.

Bodrum Dolphin Park Yönetiminden Ruhsat İptali Açıklaması
Bodrum Dolphin Park Yönetiminden Ruhsat İptali Açıklaması

Bodrum Dolphin Park yöneticisi İsmet Parmak, gazetelerde çıkan yazılardan sonra yazılı bir açıklama yaparak, “Bodrum Halkı Yanıltılıyor” dedi.

Gazetelere gönderdiği basın açıklamasında;

“29 Ağustos 2019 tarih ve saat 15:00’da Bodrum Belediye Başkanlığı’na sunulan ‘Bodrum Dolphin Park Kapatılsın’ imza kampanyasını yürüten bazı kuruluşlar ve şahıslarla ilgili aşağıda yazmış olduğum bilgileri siz Yerel ve Ulusal Basın mensupları olarak cevaben paylaşmak istedim.” diyen İsmet Parmak aynen şöyle devam ett:

“Toplanan bu imzalar Avrupa ve Türkiye genelinde yaklaşık 10 yıldır yürütülen kampanya ile bu sayıya ulaşmıştır. Yani bahsi konu yetmiş, seksen bin imza sanki Bodrum halkı tarafından Bodrum Dolphin Park’ın kapatılması için imzalanmış gibi gösterilerek Bodrum kamuoyunu ve Bodrum halkını yanıltarak, şovmenlik yapmaya çalışmaktadırlar.

Türkiye’de, Antalya’da 5 adet Muğla’da (Bodrum – Marmaris) 2 adet, Kuşadası’nda 1 adet ve İstanbul’da 1 adet olmak üzere 9 adet Dolphin Park bulunurken. Avrupa ve Türkiye genelinde toplanan bu imzaların sadece Bodrum Belediyesi’ne sunulması ve Bodrum Dolphin Park Kapatılsın sloganına dönüştürülmesi düşündürücüdür.

İşletmemiz 2005 yılında kurulmuş olup, Yunusların sağlığı konusunda Tarım Orman Bakanlığı Hayvan Sağlığı Genel Müdürlüğü, Yunusların Yaşam alanları konusunda Tarım Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün  sorumluluğun da ve denetiminde olan, İşletme Ruhsatını  da Bodrum Belediye Başkanlığından verilen tamamen yasal bir işletmedir. 15 yıldır Bölge ve Bodrum Turizm’ine artı bir çeşitlilik kazandırarak, Muğla Bölgesi ve Bodrum’da bulunan turizm acentelerinin hemen hemen hepsi ile işbirliğimiz yaparak tesisimizde yerli ve yabancı misafirleri ağırlamaya devam etmekteyiz.

Bodrum Dolphin Park için yapılan suçlamaların hiçbiri doğru değildir. Çünkü bu yayınları ve paylaşımları yapanlar ya hiç yunus görmemiştir veya hiçbir yunus parkına gitmemiştir. Sadece kendilerinin  ürettikleri senaryolarla kamuoyunu etkilemeye çalışmaktadırlar..

Bu yayınları ve kampanyaları  yapanlara sormak gerekiyor, varsayalım yunus parkını kapattınız. Orda yaşayan  yunus hayvanlarının kapatmadan  sonra ki yaşamlarını nasıl sürdürecekleri konusunda bu işi bilen bilim insanları ile birlikte  teknik olarak bir çalışmaları veya çözüm önerileri var mıdır.

Evde  beslenen  bir kanarya yı doğaya bıraktığınızda yaşamasının mümkün olmayacağı hepimiz tarafından tahmin edilmektedir. Yunuslar da aynı durumdadır. Havuzda doğmuş elle beslenmeye alışmış vahşi doğada avlanmayı bilmeyen Deniz memelileridir( yunus,fok,mors ). Bu hayvanları  denize bırakmak ölüme terk etmek olacağı kesindir.

Yakın geçmişte 2009 yılında Fethiye İlçemizde  bulunan bi Dolphin Park da Tom ve Mişa adlı yunuslar bir kuruluş tarafından sözde rehabilite edilip deniz salınacağı söylenmiş ve aylarca Gökova Körfezinde havuz da tutulmuş daha sonra da Denize salınmıştı. Daha sonra bu hayvanlar aylarca kıyıya  yakın yerlerde insanlardan yemek yardımı istemiş ve ölmüşlerdir.

Dün yapılan bir  açıklama da, Bu hayvanlar Tarım Bakanlığının yetkisinde olduğu bu nedenle Tarım Bakanlığına baskı yapılarak Dolphin Parklarda bulunan deniz memelilerinin ( yunus . fok, mors) alınması için Tarım ve Orman Bakanlığına Baskı yapılması gerektiği söylenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti Kanunlarla yönetilen bir devlettir. Hangi devlet yetkilisi vatandaşının sorumluluğunda ve vatandaşının adına kayıtlı olan canlı Deniz memelilerine bu şekilde  el koyarak almaya çalışır  acaba .?

Bodrum Belediye Başkanlığı 27.08.2019 tarihinde yetkisi bulunmadığı gerekçesi ile tali faaliyet konumuz olan Yunus Gösteri Merkezi işyeri açma ve çalışma ruhsatımızın iptal edildiği tarafımıza ulaştıktan sonra konuyu biz de yargıya taşıyarak Muğla 2.İdare Mahkemesine  dava açtık ve Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararı vermiştir ve dava süreci devam etmektedir.

Bu tür kampanyalar ve yayınlarla İşletmemizin prestijini zedeleyen herkese karşı yasal zeminde Mahkemelerde hakkımızı sonuna kadar arayacağımızı bildirir, Teşekkürlerimizi sunarız.”

İsmet PARMAK