Akbük Koyundaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Menteşe Belediyesi Akbük koyunda bulunan ve idari yargı süreçleri tamamlanmış kaçak yapıların yıkım işlemlerine başladı.

Akbük Koyundaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor
Akbük Koyundaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor
Akbük Koyundaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor
Akbük Koyundaki Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Menteşe Belediyesi Akbük koyunda bulunan ve idari yargı süreçleri tamamlanmış kaçak yapıların yıkım işlemlerine başladı. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yıkım çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada, “Cennet Akbük koyumuzdaki 15 adet kaçak yapının yıkım işlemlerine bugünden itibaren başladık. Hiç kimsenin imar kirliliği yaratarak, Menteşe’nin doğal ve tarihi dokusunu, kent estetiğini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Kaçak yapılaşmayla sonuna kadar mücadele ederek, ilçemizin güzelliklerini ve yaşam kalitesini koruyarak, gelecek nesillere en iyi şekilde aktaracağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Kaçak yapıyla mücadelede asla taviz vermeyeceklerini belirten Başkan Gümüş, “Menteşe Belediyesi olarak 2014 yılından bugüne kadar tespit ettiğimiz toplam 354 adet kaçak yapının, tüm idari ve cezai işlemleri yapılarak yıkım kararları alınmıştır. Bu kaçak yapıların yıkılmasına yönelik belediyemizce 5 defa yıkım ihalesi yapılmış olmasına rağmen, ihaleye katılımcı olmayınca 2017 yılında kendi ekiplerimizle yıkım işlemlerini başlatmıştık. Ancak idari yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararı alınması nedeniyle, o zaman yıkım işlemlerini gerçekleştiremedik. 06.06.2018 tarihinde “İmar Barışı Yasası” olarak bilinen yasanın çıkmasıyla vatandaşlarımıza 31.12.2017 tarihinden önce yapılan kaçak yapılar için bir hak kazanımı verildi. Ancak bu süreçte bu yasanın çok suistimal edildiğini hep birlikte üzülerek gördük. Bu kapsamda da devletimizin tüm makam, ilgili kurumları ve Bakanlık Müfettişleri ile işbirliği içerisinde olup,  vatandaşlarımızın kazanılmış olan haklarına hassasiyet gözeterek bu yasasın suistimalini önlemek amaçlı bir çalışma yürüttük. Sonuç olarak idari ve idari yargı süreçleri tamamlanmış 15 adet kaçak yapının yıkım işlemlerini bugünden itibaren başlatmış bulunmaktayız. Menteşemizin doğal ve tarihi dokusunu, kent estetiğini imar kirliliği yaratarak bozacak kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyip, bununla mücadele ederek, ilçemizin güzelliklerini ve yaşam kalitesini koruyarak gelecek nesillere en iyi şekilde aktaracağız.” dedi.