Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde

Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın girişimleri ile başlatılan Spor Turizmi çalışmaları meyvelerini vermeye başladı.

Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde
Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde
Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde
Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde
Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde

Muğla Bisilet Turizminde Avrupa’nın Gündeminde Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın girişimleri ile başlatılan Spor Turizmi çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Merkezi İngiltere de bulunan ve bir çok dilde yayını bulunan dünyanın en prestijli Bisiklet Dergisi Cyclist Aralık ayındaki sayısında  Muğla ve Muğla Bisiklet Rotalarına büyük yer verdi.

 Marmaristen-Ula Akyakaya ve oradan Menteşe Sarnıç, Krana kadar uzanan Rotayı Türk Lokumu olarak nitelendiren dergi, Akbükten Sarnıç’a kadar olan 12-13 km lik tırmanış rotasını da Türkiye’nin Alp’leri olarak duyurdu.

Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 2 yıl önce başlattığı Spor Turizmi hareketlenmesi kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. Özellikle Bisiklet sporu ve etkinlikleri konusunda büyük yol kat eden Muğla Ulusal ve Uluslararası bir çok yarış, etkinlik ve Tura evsahipliği yapmasının yanı sıra  Bünyesinde oluşturulan bisiklet rotaları ile de artık Avrupalı Bisiklet Tutkunlarının vaz geçilmez tercihlerinden olmayı başardı

SEA SUN AND CYCLİNG

Uluslararası Cyclist Dergisi Muğla’dan Sea Sun anda Cycling yani Deniz Güneç ve Bisiklet şehri olarak bahsetti. Deniz Güneş ve Plaj üçlemesinin dışına çıkan Dergi son dönemlerde yapıla çalışmalar ve düzenlemeler ile artık Muğla’nın Bisiklet Turizmi ile Turizmi 12 aya yaymaya başladığını ve oluşturulan büyük beğeni toplayan Bisiklet Rotaları ile Avrupa da Spor Turizmi açısından adından söz ettirmeyi başardığını yazdı.

Dergi ayrıca bölgedeki Yemek Kültürünü Konaklama imkanlarını da okuyucuları ile paylaşarak bölgenin tanıtımında büyük rol oynadı.

Avrupa da Bisiklet Turizminin önemine değinen Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert Dünyada yaklaşık 52 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip bisiklet turizminde Muğla Büyük bir atak yaparak pay sahibi olmak için çalışıyor. Sayın Valimizin talimatları ile başlattığımız çalışmalarda çok yol aldık. Bu haberler ve son olarak Avrupanın hatta Dünyanın en prestijli Bisiklet Dergisinde Muğla’ya sayfalarca yer verilmesi bunun en önemli göstergesi. Valimizin bu konuda önemli planları ve projeleri var gerekli altyapı sağlanması halinde, Muğla  5-6 yıl içerisinde Avrupa’dan büyük bir pastanın sahibi olabilir.

“Bisiklet turizminin, nerdeyse gemi turizminden büyük potansiyeli var. Avrupa’da yıllık 52 milyar Euro cirosu var. Artık bu konunun önemli ve nitelikli turist kaynağı olduğu biliniyor. Bizler Muğla’da bisiklet destek noktalarının, rotaların sayısını arttırmak için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu arada  Bisiklet Dostu Otellerin sayısını arttırmak için de uğraşmalıyız dedi.

Bisiklet için gelenler kamp için gelen turistler değil. 30-40 yaş üzeri, hobisi olan, bisiklete binmeyi seven turistler. O turistlerin bisikletleri, bir lüks araba kadar çok değerli ve kaliteli bisikletler. Bu turist telefonuna bölgedeki rotaları indiriyor. Bu konuda da önemli çalışmalarımız var. Valimiz Tarihi bölgelerin rotaları konusunda da ufkumuzu açtı. Tlos tan Herakleia ya, Hyllarima dan, Stratonikeia ya, Lagina dan, Latmos’a bizlerde bir çok rotayı keşfetme şansımız oldu bu alanların rotalarını çıkardık.Bisiklet tutkunları aileleri ile birlikte bu rotalar üzerinde gezecekler. Bu bağlamda Rotaların üzerindeki servis ve dinlenme yerleri de önemli olacak. Bisiklet Kullanan Turist otelde kalmaz. Bisiklet Tutkunu Turistler  oteli sadece dinlenmek ve yatmak için kullanır. Onun için ayrıca önem arz ediyor dedi.