Genç Kemancılar Gümüşlük’te Buluşacak

Bodrum Klasik Müzik Derneğinin düzenlediği Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali “Kumda Keman” başlıklı konserle, 28 Temmuz akşamı devam edecek.

Genç Kemancılar Gümüşlük’te Buluşacak
Genç Kemancılar Gümüşlük’te Buluşacak

Bodrum Klasik Müzik Derneğinin düzenlediği Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Kumda Keman” başlıklı konserle, 28 Temmuz akşamı devam edecek. Her yıl genç müzisyenleri, Gümüşlük Festival Akademisinde buluşturan ustalık sınıfları, yine yoğun bir programla devam ederken, katılımcılar, aldıkları bu özel eğitimin ardından bir de konser verecek. Bu yıl 12 kemancımızı konuk eden Gümüşlük Festival Akademisi, Sistem A.Ş ve Gruptrans’ın ‘Kumda’ tema sponsorluğuyla gerçekleştiriliyor.

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali bünyesinde eğitime hizmet amacıyla gerçekleştirilen Gümüşlük Festival Akademisi (GFA) ustalık kursları, şu sıralarda Keman Masterclassı ile devam ediyor. Genç kemancılarımız, 2019 dönemi keman masterclassını Macar kemancı İldiko Moog ve yetenekli kemancımız Erkin Onay’dan alıyor. Bu yıl, 23-28 Temmuz tarihleri arasında Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de gerçekleştirilen kurslara farklı eğitim seviyesinden 12 Türk kemancı katıldı. GFA keman masterclassının bitiminde bir konser verecek olan katılımcılar aynı gece sertifikalarını Devlet Sanatçımız Gülsin Onay ve eğitmenlerinin elinden alacak.  

Yaşları 10 ila 37 arasında değişen, Mersin Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi gibi eğitim kurumlarımızın devlet konservatuarlarından gelen kemancılar, 28 Temmuz Pazar akşamı saat 20.30’da başlayacak konserde Giovanni Battista Viotti, Johann Sebastian Bach, Henryk Wieniawski, Antonio Vivaldi, Fritz Kreisler ve Niccolo Paganini gibi bestecilerin eserlerini seslendirecek. Toprak Ev’de izleyici ile buluşacak olan konserin bilet geliri, önceki GFA konserlerinde olduğu gibi bir sonraki yılın GFA burs fonuna aktarılacak. Festivalin eğitime destek projesi kapsamında verdiği burslarla, ihtiyaç sahibi yetenekli müzisyenlerimiz, dünya çapında çok üst seviyedeki virtüözlerden eğitim alma imkanına sahip oluyor.

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Toprak Ev Konserleri, Gümüşlük Sahili Konserleri ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü konserleri saat 20.30; Antik Taş Ocağı, ‘Taşta’ konserlerinin başlama saati 21.15’tir. Biletler, etkinlik olmayan günlerde 10.00-18.00 arasında Festival Merkezinden, etkinlik günlerinde saat 19.30’dan itibaren etkinlik mekânındaki gişeden temin edilebilir. Ayrıca biletler, 5 Temmuz Cuma gününden itibaren Biletix’ten temin edilebilecek.