Zenginlik Neredir?

Zenginlik, insanın ruhunda, aklında, gönlünde, yüreğinde, hislerindedir.

Zenginlik Neredir?
Zenginlik Neredir?

Zenginlik, insanın ruhunda, aklında, gönlünde, yüreğinde, hislerindedir. Bazen iki bardak çay sıcaklığında, bazen bir çocuğun gülüşünde, bazen bir kitap satırında, bazen sevdiğinin ellerinde, bazen gönül okşayan tesellilerde, yüreğe dokunan kardeşliklerde,  kalbi titreten aşklardadır.

Güzel dostlarınız, hoş sohbetleriniz, gören gözleriniz, gülen yüreğiniz, heyecanlı düşünceleriniz, pencere önünden uçan kumrularınız var mı?

Gönlünüzce gülebiliyor, mutlu hissedebiliyor, bir yudum çayda huzuru hissediyorsanız zenginsinizdir. Umursamıyorsanız her insanı, yaralayamıyorsa sizi bedeninizden geçen kör kurşunlar, biliyorsanız hikâyenin devamını ve görüyorsanız resmin devamını siz zenginsinizdir.

Hissettiğiniz kadar zengin hissedemediğiniz kadar fakirsinizdir.

Tutunduğunuz bir hayat felsefeniz varsa varlığınız vardır.

Güzel dostlarınız, kötü gün komşularınız, arkanızdan kuyu kazmayan iş arkadaşlarınız, sadece ticaret yapmadığınız müşterileriniz varsa zenginsinizdir, boncuk gözleriyle size anne baba diyen bir çocuğunuz varsa çok zenginsinizdir. Hem de çok...

Yatağa yattığınızda vicdanınızı dürten bir şeyleriniz varsa, saksıda kuruyan çiçekleriniz, küsen sevgiliniz, vakit ayıramadığınız kediniz, saçını okşamadığınız çocuklarınız, yarım kalan kitaplarınız, hiç giymediğiniz kıyafetleriniz, gülümseyemediğiniz aynalarınız varsa siz fakirsinizdir. Elinizdeki hikaye yarım kalmışsa,   çıkamamışsanız kendi hayallerinizin merdivenlerini, evet siz çok fakirsinizdir.

Seviyorsanız aynadakini her haliyle, vedalaşabiliyorsanız anılarla, eski defterleri eskide bırakabiliyorsanız ve kendi çocukluğunuza da teselli verip göz yaşlarını silebiliyorsanız büyümüş ve zengin olmuşsunuzdur.

Kıskanmıyorsa gönlünüz başkalarının mutluluğunu, zor zamanlarda geçeceğine inancı varsa acı dolu yüreğinizin, darda kaldığında küfretmiyorsa diliniz kadere, sınava da sınayana da inancınız varsa gerçek zengin sizsiniz.

Güvenemiyorsanız hiç kimseye, küçük bir çocuktan bile çekiniyorsanız, çorbanızı paylaşacak hiç kimseniz yoksa, arada sırada yeni bir yazarla kesişmiyorsa yollarınız, her yağan yağmur sizi rahatsız ediyorsa, dilinizle kırabiliyorsanız bir başkasını, empati yapamıyorsanız siz için zenginlik çok uzaklardadır.