Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi

“Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi”, 4 – 8 Eylül 2019 tarihleri arasında Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde, Bodrum Kaymakamlığı, TÜBİTAK, TÜBA, İstanbul, Bartın, Gebze Teknik, Manisa Celal Bayar, Ardahan, Kadir Has, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversiteleri, Şişecam ve Ges Teknoloji’nin destekleri ile Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi (HKM) Konacık, Bodrum /MUĞLA’da gerçekleştirilecektir.

Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi
Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi

Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi”, 4 – 8 Eylül 2019 tarihleri arasında Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde, Bodrum Kaymakamlığı, TÜBİTAK, TÜBA, İstanbul, Bartın, Gebze Teknik, Manisa Celal Bayar, Ardahan, Kadir Has, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversiteleri, Şişecam ve Ges Teknoloji’nin destekleri ile Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi (HKM) Konacık, Bodrum /MUĞLA’da gerçekleştirilecektir. 

Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi Açılış Töreni 4 Eylül 2019 Çarşamba günü saat 09:00’da Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi (HKM) Konacık, Bodrum /MUĞLA'da gerçekleştirilecektir.
 
Kongreye katılacak olan Protokol:

Mustafa VARANK – Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı (cevap bekleniyor) Bekir YILMAZ – Bodrum Kaymakamı Ahmet ARAS – Bodrum Belediye Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÇELİK – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi – ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Uğur ÇEVİK – Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Dr. Orkun HASEKİOĞLU – TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Cem SEYMEN – CNN TÜRK TV – Para Dedektifi Programı Sunucusu Prof. Dr. Mahmut AK – İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan UZUN – Bartın Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN – Gebze Teknik Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ – Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BİBER – Ardahan Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Sondan DURUKANOĞLU FEYİZ – Kadir Has Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT – Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Fizikçi Rektörü Prof. Dr. Şener OKTİK– Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı
 
Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi’ne, konularında uzman 25 Türk ve yabancı çağrılı konuşmacıların yanında; yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile birlikte 600 civarında fizikçi bilim insanının katılımı beklenmektedir. Bilim kurulu üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda, 404 adet sözlü, 113 adet poster bildiri kongrede sunulmak üzere kabul edilmiştir.
Türk Fizik Derneği’nin düzenlediği bu kongre, ülkemizdeki fizikçiler ile Dünya’daki alanında uzman fizikçileri bir araya getirmeyi; uluslararası katılımla, yurt içinde ve yurt dışında çalışan bilim insanlarının bilimsel gelişmeler hakkında bilgi alışverişi ve işbirliği olanaklarını arttırmasını hedeflemektedir.

Açılış konuşmalarından hemen sonra Türk Fizik Derneği’nin 2019 yılı geleneksel ödül törenine geçilecektir. 

ÖDÜLLER:
2019 Yılı Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Şevket Erk Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Göktuğ KARPAT ve İstanbul Üniversitesi'nden Araş. Gör. Dr. Ayşegül ERTOPRAK kazanmışlardır. 

2019 Yılı Türk Fizik Derneği Prof. Dr. Engin Arık Bilim İnsanı Ödülü’nü İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. R. Burcu ÇAKIRLI MUTLU kazanmıştır. 

2019 Yılı Türk Fizik Derneği Onur Ödülü'nün 19 bilim insanına verilmesi kararlaştırılmıştır.
2019 Yılı Türk Fizik Derneği Kamu Özel Onur Ödülü'nün bu yıl, Bodrum Kaymakamı Sayın Bekir  YILMAZ'a verilmesi kararlaştırılmıştır. 

2019 Yılı Türk Fizik Derneği Sanayici Ve İş Adamı Özel Onur Ödülü'nün bu yıl, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. M. Sani ŞENER’e verilmesi kararlaştırılmıştır.

2019 Yılı Türk Fizik Derneği Uluslararası Özel Onur Ödülü'nün bu yıl, Kadir Has Üniversitesi Fizikçi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nihat BERKER’e verilmesi kararlaştırılmıştır. 

2019 Yılı Türk Fizik Derneği Basın Özel Onur Ödülü'nün bu yıl, CNN TÜRK TV – Para Dedektifi Programı Sunucusu Cem SEYMEN’e verilmesi kararlaştırılmıştır. 

En önemli ödül olan 2019 yılı Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü’nün Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK’a verilmesi kararlaştırılmıştır.  

Ödül töreninden hemen sonra  Türk Fizik Derneği 35. Uluslararası Fizik Kongresi’ne katılacak olan protokol için plaket töreni yapılacaktır.

Aynı gün (4 Eylül 2019 Çarşamba) saat 11:30’da Herodot Kültür Merkezinde “Türkiye’nin Yüksek Teknoloji Ürün Üretme Hedefleri” konulu bir de panel düzenlenecektir. 

Prof. Dr. Baki AKKUŞ – Moderatör – Türk Fizik Derneği Başkanı – İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet ÇELİK – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Üyesi – Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üyesi – ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Orkun HASEKİOĞLU – TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şener OKTİK – Şişecam Topluluğu Araştırma ve Teknolojik Geliştirme Başkanı Cem SEYMEN – CNN TÜRK TV – Para Dedektifi Programı Sunucusu panelist olarak yer alacaklardır.

Yine aynı gün (4 Eylül 2019 Çarşamba) akşam saat 20:00’de Bodrum Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARAS tarafından fizikçi katılımcılar için TRAFO’da hoşgeldiniz kokteyli verecektir.
 
Bilgilerinize sunarız.
Prof. Dr. Baki AKKUŞ Türk Fizik Derneği Başkanı
Tel (cep) : 0 532 282 38 58 akkus@istanbul.edu.tr