Rus Sanatında Devrim Yaratan Bir Dönemin Yansıması “St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da

Sanatın pek çok farklı dalını bir araya getirerek Bodrum’a yeni bir soluk kazandıran Inspera Bodrum, St. Petersburg’da yetişmiş Rus ve Türk sanatçıları bir araya getiren “St. Petersburg Ekolü” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor.

Rus Sanatında Devrim Yaratan Bir Dönemin Yansıması “St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da
Rus Sanatında Devrim Yaratan Bir Dönemin Yansıması “St. Petersburg Ekolü” Inspera Bodrum’da

Sanatın pek çok farklı dalını bir araya getirerek Bodrum’a yeni bir soluk kazandıran Inspera Bodrum, St. Petersburg’da yetişmiş Rus ve Türk sanatçıları bir araya getiren “St. Petersburg Ekolü” isimli karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Rus sanatında devrim yaratan bir dönemi temsil eden ve çoğunluğu yağlı boya tuvallerden oluşan sergi 19 sanatçıyı bir araya getirirken, serginin küratörlüğünü Ender Güzey üstleniyor.

Bodrum’un yeni kültür ve sanat merkezi Inspera Bodrum, 4 Mayıs itibariyle Art Space ve Fuaye alanında yeni bir karma sergiye ev sahipliği yapmaya başladı. İmparatorluk Güzel Sanatlar Akademisi St. Petersburg hocalarından sanat tarihine isimlerini yazdırmış ünlü duayen sanatçıların ve bu akademide eğitim almış genç Rus ve Türk asıllı ressamların eserlerinden oluşan “St. Petersburg Ekolü” sergisi, Rus sanatında devrim yaratan bir dönemi tuvale yansıtıyor.

Tüm eserlerin satışa açık olduğu “St. Petersburg Ekolü” karma sergisi, Svetlana Petrova, Vilademir Gorokof, Sitare Dulagil, Cengiz Tüzgen, Lidya Azarova, Sait Rüstem, Viktor G. Borisov, Valery Tabulinsky, Anatoly Maslov, Ayfer Altuntas, Nikolay Kriuchkov, Sarkin Soranbaev, Momunbek Astar, Hamid Alioğlu, Toyganbaev Kulubek, Irına Abromova, Lidya Krilova, Eduard Gerasimov ve Maria Oktyabrskaya’nın eserlerini bir araya getiriyor. Sanatçıların duygu ve düşüncelerini yeni bir estetik anlayışla ifade etmelerine olanak tanıyan bir çağın yansıması olan eserler, dönemin ruhunu gözler önüne sererken, ziyaretçileri St. Petersburg’un sanatsal akımlarında bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanat tarihinde 18. ve 19. yüzyıllarda Rus İmparatorluğunun başkenti St. Petersburg’da ortaya çıkan bir dizi sanat akımını ifade eden “St. Petersburg Ekolü” terimi, resim, heykel, mimari ve diğer sanat formlarında etkili oldu.

Sanatseverlerin Art Space ve Fuaye alanında ücretsiz olarak ziyaret edebileceği St. Petersburg Ekolü karma sergisi, 11 Haziran’a kadar pazartesi günleri hariç 12:00 – 20:00 saatleri arasında görülebilir.