Muğla Protokolünün 29 Ekim Mesajları

Muğla Protokolünün 29 Ekim Mesajları

1. Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı
Muğla Valisi Orhan Tavlı
Cumhuriyetimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilişinin 97. Yıldönümünü milli birlik ve beraberlik içinde kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. 
 
Aziz Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde, vatanına, bayrağına, istiklaline ve istikbaline kastedenlere karşı 1919’da çok zor koşullar altında başlattığı Kurtuluş Savaşı’nı tarihte benzeri görülmemiş büyük bir zaferle taçlandırmıştır. Büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ile kurduğumuz Cumhuriyetimizi, 2023 hedeflerimizle taçlandıracak, 2053 ve 2071 vizyonlarımızla da bir üst seviyeye çıkartacağız.
 
29 Ekim günü, Türk milletinin ortak değerleri etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimizi daha gür bir sesle yüceltmenin tam zamanıdır.
 
Bugün geldiğimiz noktada; Cumhuriyetimizin değerlerine sımsıkı sarılarak, büyük Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ülkemizin büyüyen ekonomisi, sağlık, eğitim, bilim ve kültür alanındaki atılımları ve kat ettiği büyük mesafe şanlı geleceğimiz için yakılan bir ışıktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor. Cumhuriyetimizin 97.kuruluş yıldönümünü kutluyorum. 

2. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Başkan Aras’tan Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Cumhuriyet’in 97’nci kuruluş yıldönümünü kutladığı mesajında şunları kaydetti:

Anadolu’nun özgürlüğü ve bağımsızlığı için 1919’da bir avuç arkadaşı ile Samsun’dan yola çıkan Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 29 Ekim 1923’de “Yokluk ve yoksulluk içindeki bir milletin, bitmeyen azmi, tükenmeyen direnci ve yürek dolusu inancının” eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

“En büyük eserimdir” diyerek bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’nci yıldönümüne ulaşmış olmanın onurunu, sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusa ait olduğu, Ulu Önder Atatürk’ün“Bilhassa kimsesizlerin kimsesi” olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimiz, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışını esas alan, hak, hukuk ve adalet ruhuyla kurulmuştur.

Cumhuriyet; birlikte hareket ettiğimizde “olmaz” denileni başarmamızın yüz yıllık kanıtı, özgür ve bağımsız yaşama isteğimizin sembolü, çoğulcu, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkelerine olan bağlılığımızın adıdır. Cumhuriyet, özgürlüktür, bilimdir, akıldır. Cumhuriyet, ulusun geleceğinin teminatıdır. Çağdaş hukuktur, uygarlaşmadır.

Cumhuriyetimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Demokratik, ekonomik, hukuki kazanımlarımızdan bir adım dahi geri atmayacağız.

Bu inanç ve kararlılıkla, “Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir. Cumhuriyet'i biz kurduk, O'nu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz' diyen Ulu Önderimizin gösterdiği yolda Cumhuriyetimize sahip çıkmanın onurunu yaşıyor, ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum.

Bu vesileyle; bin bir emek ve fedakârlıkla kurdukları Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi şükran, saygı ve rahmetle anıyorum.

Yaşasın Cumhuriyet!”

3. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97.  yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Oktay mesajında birlik ve beraberlik vurgusunda bulunarak, “Bizler ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak güçte, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmak kararlılığındaki milyonlarız. Biz biriz, birlikteyiz, yüreği cumhuriyet sevgisiyle atan milyonlarız” ifadesini kullandı.

 

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın mesajı şöyle:

Bugün özgürlüğümüzün ve aydınlanmanın günü… Bugün tüm dünyaya bağımsızlığımızı ve hürriyetimizi ilan ettiğimiz gün… Bugün onurlu bir halkın yeniden ayağa kalkışı; küllerinden yeniden doğuş günü… 

Bugün; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan demokrasinin, özgürlüğün, uygarlığın ışığı Cumhuriyetimizin 97. yıl dönümü. Bu büyük bayram hepimize kutlu olsun.

Cumhuriyet biziz. Peki biz kimiz?

Biz Atamızın cumhuriyeti emanet ettiği gençleriz, geleceğin teminatı çocuklarız, kurtuluş inancıyla cepheye mermi taşıyan kadınlarız, Atamızın devrimlerinin ve ışığının peşinden koşan milyonlarız, biz Türk ulusuyuz.  

Bizler ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak güçte, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatma kararlılığındaki milyonlarız. Biz biriz, birlikteyiz, yüreği cumhuriyet sevgisiyle atan milyonlarız.

Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 97. yıl dönümünde Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarının, vatanı için canını feda eden şehitlerimiz ve gazilerimizin huzurunda saygıyla eğiliyor, sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

4. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

“Cumhuriyet Herkese Eşit Hak Ve Özgürlükler Sağlamıştır”Başkan Gümüş mesajında, Türkiye'nin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kurulan Cumhuriyet ile çağdaş bir yönetim biçimine kavuştuğunu kaydetti.

Çok zor dönemlerden geçen bu toprakların 29 Ekim 1923 tarihi ile birlikte, demokratik rejimle modern bir şekilde yönetilmeye başladığını belirten Başkan Gümüş, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Cumhuriyet; savaştan çıkmış, yokluklar içindeki bir ülkenin demokratik bir rejimle nereden nereye gelebileceğini, en güzel biçimde gözler önüne sermiştir. Cumhuriyetimiz halkımıza kazandırdığı demokrasi ile başta kadınlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza eşit hak ve özgürlükler sağlamış, gericilikten uzak, çağdaş ve modern toplum yapısının oluşmasını sağlamıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Muasır medeniyetler seviyesi’ hedefine ancak Cumhuriyetimize ve onun değerlerine sahip çıkarak ulaşabiliriz. Atatürk ilke ve devrimlerinin korunması, Cumhuriyet'in tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğudur.

Bu kapsamda Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları yurt yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.”

5. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet Bayramı Mesajı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 97. Yaşı için kutlama mesajı yayımladı.

Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet’in Atatürk’ün fikirleri ve devrimleri ile Anadolu topraklarına kök saldığını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün ilelebet bu topraklarda yaşayacağını, hiçbir kuvvetin bunu silemeyeceğini belirtti ve Cumhuriyet’in 97.yaşını kutladı.

“Cumhuriyet Atatürk’ün Fikirlerinde Hep Vardı”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Genç ve idealist bir subay. İleri görüşlü, memleketin her karış toprağını ve en önemlisi de insanını çok iyi tanıyan bir vatansever. İşgal altında ve yönetenlerin hıyanet içinde olduğunu gören, ülkesini yine ulusun kararlığının ve azminin kurtaracağını bilen bir komutan. Türk Milleti’nin cesareti ve fedakarlığı ile neleri başarabileceğinin en güzel örneklerini bizzat yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk daha vatan toprakları düşmandan kurtulmamışken Cumhuriyet’i fikirlerine yerleştirmişti. Halkın kendi kendini yönetmesi, hür iradesi ile fikirlerini ortaya koyabilmesi, kayıtsız, şartsız ulus egemenliği Cumhuriyet ile olabilirdi. Kuvayi Milliye’nin cesareti, işgal altında toplanan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin özgürlük haykırışı, 1921 Anayasa’sının 1.maddesindeki “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yönetim biçimi halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır.” ilkesiyle Cumhuriyet’i tarif etmiş ve 29 Ekim 1923’de Türk Milleti’nin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet’i ilan etmiştir.” dedi.

“Cumhuriyet Türk Milleti için her şey demektir”

1923’den sonra Cumhuriyet ve Atatürk devrimleri ile bu topraklarda çok şeyin değiştiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün Cumhuriyet’in ilelebet bu topraklarda Atatürk’ün aydınlığı ile yaşayacağını belirtti. Başkan Gürün; “Cumhuriyet, halk, hür irade, özgürlük, demokrasi, adalet, kadın erkek eşitliği, seçme ve seçilme hakkı, eğitim, tarım, sanayi, fabrika, yerli ve milli olabilmek demektir. Cumhuriyet fikri, irfanı ve vicdanı hür nesillerle çağa ayak uydurmak ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmak demektir.

“Atatürk devrimleri dünümüzü, bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatıyor”

Cumhuriyeti’mizin 97.yaşında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilke ve devrimleri ile dünümüzü, bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir özlem ve saygıyla anıyor, Cumhuriyet Bayramı’mızı büyük bir coşku ve gururla kutluyorum” dedi.