Karabağlar Yaylası’nda Çevre Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

Menteşe Belediyesi Karabağlar Yaylası’nda elektrik tellerine temas eden ağaç dallarını buduyor.

Karabağlar Yaylası’nda Çevre Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor
Karabağlar Yaylası’nda Çevre Düzenleme Çalışmaları Devam Ediyor

Menteşe Belediyesi Karabağlar Yaylası’nda elektrik tellerine temas eden ağaç dallarını buduyor. Yangına sebebiyet verebilecek ağaçların dallarını budama işi Menteşe Belediyesi ve ADM şirketinin ortak çalışması ile yapılıyor.

Türkiye’nin inilen tek yaylası Karabağlar Yaylası’nda asırlık ağaçların, endemik bitkilerin ve doğal yapısının korunmasına yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Menteşe Belediyesi özellikle yaz aylarına girilmesi ile birlikte elektrik tellerine temas etmesi halinde elektrik kesintilerine ya da kısa devre nedeniyle yangına sebep olabilecek ağaç dallarını tek tek temizliyor. Belediye ekipleri çalışmalar kapsamında hem rutin budamalarını gerçekleştiriyor, hem de yere düşerek vatandaşlar ya da araçlar için risk teşkil edebilecek ağaçlarda budama yaparak çevre güvenliği sağlıyor.

Ağaç budamasından elde edilen dallar ise Menteşe Belediyesi’nin Ortaköy Mahallesindeki bitki üretim tesisinde dal öğütme makinelerinde öğütülerek kompost gübre haline getiriliyor. Kompost gübreler daha sonra belediye tarafından yeşil alanlarda kullanılıyor.