Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Mavi Vatanı Akademia Bahçesine Taşıyor

Atatürk'ün Çanakkale Savaşı sırasında söylediği "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum." sözünü örnek göstererek ana vatan savunmasının Mavi Vatan'da başlaması gerektiğini savunan Cem Gürdeniz; yapacağı sunumda “Mavi Vatanı” Bodrumlulara anlatacak.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Mavi Vatanı Akademia Bahçesine Taşıyor
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Mavi Vatanı Akademia Bahçesine Taşıyor

 “Mavi Vatan” doktrinin isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, 4 Temmuz Perşembe günü, Akademia Vakfında Bodrumlularla buluşuyor. Atatürk'ün Çanakkale Savaşı sırasında söylediği "Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum." sözünü örnek göstererek ana vatan savunmasının Mavi Vatan'da başlaması gerektiğini savunan Cem Gürdeniz; yapacağı sunumda “Mavi Vatanı” Bodrumlulara anlatacak.

Yaz ayları süresinde bir dizi kültür sanat etkinliği düzenleyen Akademia Vakfı, değerli isimleri bahçesinde ağırlamaya devam ediyor. 4 Temmuz Perşembe günü, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’i Akademia Vakfının bahçesinde Bodrumlularla buluşturmayı planlayan vakıf seminer ve söyleşilerini ücretsiz bir şekilde halka açık düzenleyerek değerlerin ve bilgilerin yayılmasına olanak sağlıyor.

Mavi Vatan kavramı, ilk defa 14 Haziran 2006 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda düzenlenen Karadeniz ve Deniz Güvenliği konulu sempozyumunda Cem Gürdeniz tarafından ortaya atılmıştı. Mavi Vatan, 2015 yılı sonrasında Türkiye’nin deniz alanlarında askeri güce dayalı strateji yürütmesinde etkin rol oynadı ve 2019'da Türkiye tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de Mavi Vatan Tatbikatı yapıldı.

Akademia Vakfı 4 Temmuz saat 20:30’da tüm Mavi Vatan sevdalılarını, bahçesinde Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’lu bi araya gelmeye davet ediyor. 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz Hakkında

Ramazan Cem Gürdeniz (24 Mart 1958) Türk asker ve yazar. Mavi Vatan'ın isim babası.24 Mart 1958 tarihinde İstanbul’da doğan Cem Gürdeniz, 1969 yılında Sarıyer Pertevniyal İlkokulu’nu bitirdi, ortaokula yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’ne gitti. Ardından, 1972 yılında Deniz Lisesi’ne kabul edildi. 1979 yılında Deniz Harp Okulu Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirerek Deniz Teğmen rütbesiyle güverte subayı olarak görev aldı. 1983-1985 yılları arasında ABD Naval Postgraduate School’da “İnsan Gücü, Personel ve Eğitim” alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 1987 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptı. 1987-1989 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamladı. Ardından Deniz Kurmay Yüzbaşı olarak TCG Gayret Harekât Subayı oldu. Bu görevini sürdürürken 1991 yılında NATO SHAPE Karargâhında dış göreve seçildi, dış görevi esnasında ise Brüksel ULB (Université Libre Bruxelles)’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yaptı.

1994-1995 yılları arasında TCG Yücetepe İkinci Komutanlığı görevindeyken, TCG Gaziantep firkateynini ABD’den transfer etmek üzere Norfolk, ABD’de görevlendirildi, yaşanan uluslararası sıkıntılardan kaynaklanan transferdeki gecikmeler nedeniyle, 1996 yılında Türkiye'ye döndü ve Donanma Komutanlığı Harekât Başkanlığı’nda görev yaptı. 1997 yılında Charleston'da bulunan TCG Gaziantep’i İkinci Komutan olarak Türkiye’ye transfer etti, bu geminin 1998 yılında ise komutanı oldu. 1999 Ağustos ayına kadar devam eden gemi komutanlığından sonra, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği’ne atandı ve 2001 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Sonrasında Ağustos 2002’ye kadar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Antlaşmalar Şube Müdürlüğünü, Ağustos 2003’e kadar Harp Filosu III. Muhrip Filotillası Komodorluğu görevlerini yaptı. 2003-2004 arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Strateji Daire Başkanlığı görevi sırasında 30 Ağustos 2004 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etti. 2005-2007 yılları arasındaki Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevi sonunda Çıkarma Gemileri Komutanlığı görevinin sonunda, 2008 yılında Tümamiralliğe terfi ederek Mayın Filosu Komutanlığı’na getirildi. 2009-2011 yılları arasında ise tekrar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevini sürdürdü.

2003-10 yılları arasında başta Karadeniz’de deniz güvenliği konusu olmak üzere 30’a yakın uluslararası konferansta bildiri sunmuş; 2016-20 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konularında 150 civarında konferans vermiştir.

İngilizce ve Fransızca bilen Cem Gürdeniz, “Deniz Kuvvetleri Dergisi”nde 1979-2005 yılları arası 22 makale, “Türk Deniz Kuvvetleri El Kitabı”, “İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce Deniz Terimleri Sözlüğü”, “Cumhuriyet Donanması”, “Açık Denizlere Doğru…”, “Hedefteki Donanma”, “Amatör Denizciler İçin Acil Durum Seyri”, “Mavi Uygarlık”, “Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler”, “Mavi Vatan Yazıları”, “Anavatandan Mavi Vatan’a”, “Mavi Vatan’ın Güney Cephesi: Doğu Akdeniz” kitaplarının yazarıdır.