Dibeklihan’da Dört Sergi Açılışı İle Çan Sesleri Yeniden Duyulacak

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü,  pandemi koşullarına göre aldığı önlemlerle kontrollü olarak üçüncü periyod sergilerini açıyor.

Dibeklihan’da Dört Sergi Açılışı İle Çan Sesleri Yeniden Duyulacak
Dibeklihan’da Dört Sergi Açılışı İle Çan Sesleri Yeniden Duyulacak

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü,  pandemi koşullarına göre aldığı önlemlerle kontrollü olarak üçüncü periyod sergilerini açıyor. Açılış yapmadan sergilerine ve sanatı yaşatma gayesine devam eden Dibeklihan, sergilerin geleneksel ritüeli olan açılış çan seslerini duyurmaya ise uzun bir aradan sonra ilk kez bu dört serginin açılış konuşması ile başlıyor.

5 Haziran Cumartesi günü saat 19:00’da sosyal mesafe ve maske kuralına uygun olarak dört sergi açılışı aynı anda ritüel haline gelen açılış çan sesleriyle ve sanatçıların kısa bir konuşmasıyla  başlayacak. 24 Haziran’a kadar devam edecek olan dört sergi sokağa çıkma yasağının olduğu Pazar günü dışında her gün 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Yıldız Kenter Sanat Galerisi’nde, Cahit Cem’in “Optik Sıçramalar” Resim Sergisi, İ.Hakkı Tonguç Sanat Galerisi’nde Burcu Öztürk Karabey’in “Zamandan İzler” Seramik Sergisi, Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde Nuray Boğuç Resim Sergisi, Orhan Kemal Meydanı’nda ise Karma Fotoğraf Sergisi yer alacak.

CAHİT CEM

1948’de İstanbul’da doğdu. 1974’de Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Mesleki çalışmalarıyla birlikte resim yapmak her zaman uğraşları arasında yer aldı. Çeşitli malzemeler kullanarak resim yapmaya başlayan Cahit Cem daha sonra yalnızca suluboya resim yapmaya yöneldi. Birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldi. Suluboya ressamları grubu üyesidir. 2005’dan beri çalışmalarını tam zamanlı olarak Bodrum’da devam ettirmektedir. 2015 yılında eşiyle beraber HGC Art Gallery’i Bodrum Dereköy’de hayata geçiren Cahit Cem sanatsal faaliyetlerini burada sürdürmektedir.

BURCU ÖZTÜRK KARABEY

1975 yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 997 yılında yine aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2012’de Doçentl, 2018’de Profesörlüğe oldu. İlk kişisel sergisini 2003 yılında açatı. Eserleri; Kazakistan, Litvanya, KKTC, Hindistan, ABD, Çin, İtalya, Belçika, Mısır, Hırvatistan, Avusturya, Almanya, İspanya, Kore gibi ülkelerde sergilendi. Beş ödül, iki mansiyon, bir onur madalyası, bir gümüş plaket ve bir onursal diploması aldı. Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

NURAY BOĞUÇ

1957 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve ortaokulu Ankara’da, lise ve yüksekokulu ise İstanbul Devlet Konservatuvarı Klarnet Bölümü’nde bitirdi. Yaşamını müzik ve plastik sanatlardan hiç kopmadan sürdürdü. Sedat Abayoğlu Atölyesi’nde uzun süre çalıştı. Daha sonra kendi atölyesini açtı. Yurt dışında birçok ülkede sanat çalışmaları yaptı.

Paris’te ve yurt içinde çeşitli galerilerde birçok kişisel sergi açtı. Pastel boya ve kalem ile karışık teknikler kullanarak hiperrealizm tarzında resim yapmaktadır. Sanat yolculuğuna duyguları ve gözleri anlatmakta, kediler ve gözleri yoluna ışık tutmaktadır. Yaşamına Marmaris’in Selimiye Köyü’nde devam etmektedir.