Bodrum'da Yaşanan Selde Kameralara Yansıyanlar

Bodrum’da denizde çıkan hortumun ardından ilçeyi sağanak yağış vurdu. Cadde ve sokaklar göle dönerken, sel suları onlarca otomobili sürükledi

Bodrum Haber
Bodrum Haber
PiSiSoft | Bodrum Web Tasarım, Mobil Uygulama ve Yazılım Hizmetleri

Bodrum’da denizde çıkan hortumun ardından ilçeyi sağanak yağış vurdu. Cadde ve sokaklar göle dönerken, sel suları onlarca otomobili sürükledi. Bazı ev ve işyerlerinde su baskınları yaşandı.

Aşırı yağış nedeniyle, ilçe merkezindeki Dere Sokak, Gümbet Kavşağı, Bodrum Çevreyolu, Bitez, Ortakent ve Konacık'da su baskınları yaşandı. Bodrum Belediyesi ekipleri, İtfaiye, AKUT cadde ve sokaklarla ev ve işyerlerine dolan suyun tahliyesi ve mahsur kalanların kurtarılması için çalışma başlattı.

Bodrum Kaymakamlığı sel felaketi ile ilgili basın duyurusu yayınladı. Duyuru aşağıdaki gibidir.

Bugün öğleden sonra saat 14.40 ile  17.00 arası ilçemiz m2 ye yaklaşık 45 kg  yağış almıştır. Yağış dolayısıyla anayol gümbet kavşağında trafiğe kapanmıştır. Dere yataklarının bulunduğu Gümbet, Yokuşbaşı dere sokak ve Bitez mahallemizde işyerleri ve konutlar su baskınına maruz kalmış, araçlar mahsur kalmıştır. Su tahliyesi ve temizleme çalışmaları Kaymakamlığımız koordinesinde devam etmektedir. Çalışmalara, M.Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi, AFAT, UMKE, Kızılay ekipleri katılmaktadır. Şu an itibariyle sel nedeniyle bir can kaybı, yaralanma, kayıp veya mahsur kalma söz konusu değildir.

Vatandaşlarımızın özellikle elektrik çarpmalarına karşı dikkatli olmaları trafo ve elektrik dağıtım kutularından uzak durmaları,  meterolojik duyuruları dikkatli takip etmeleri önemle rica olunur.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

Bekir YILMAZ

Bodrum Kaymakamı

Bodrum Belediyeside sel felaketi ile ilgili basın duyurusu yayınladı. Duyuru aşağıdaki gibidir.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ 
 

Bodrum’da öğleden sonra kısa sürede etkili olan şiddetli yağış ile birlikte seferber olan ekipler, 2 saatte ana arterlerde hayatı normale döndürdü. 

29 Kasım 2018 Perşembe günü saat 14.00’da başlayan ve 3 saat boyunca etkili olan şiddetli yağış, en çok Bodrum merkez, Gümbet, Konacık ve Bitez’de hissedildi. Bir gün öncesinde yarımada genelinde meteorolojinin uyarısını duyurarak dere yataklarında ve mazgallarda çalışma yapan ekipler, yağış ile birlikte de sahadaki çalışmasını sürdürdü. 

Bodrum Meteoroloji İstasyon Müdürlüğünden alınan bilgiye göre kısa sürede metrekareye yaklaşık  45 kg yağmur düştü.  Yağış nedeniyle konutlarda, araçlarda ve yollarda hasar meydana geldi. Bodrum Belediyesi  sahada 521 personeli ile 13 adet 50 NC, 16 adet JCB ve Bekoloder, 18 adet büyük kamyon, 2 adet grayder ve 40 adet çift kabin, 6 adet traktörden oluşan toplam 95 araç ile görev yaptı. Bodrum Belediyesi ekiplerinin yanı sıra Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve karayolları ekipleri de seferberlik halinde çalışmalara katıldı.

Yaşanan doğal afetin ardından hayatın normale dönmesi için seferber olduklarını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Bodrum'umuza ve yaşanan afette evleri, işyerleri hasar gören vatandaşlarımıza büyük geçmiş olsun. Yağış ilçemizde Bodrum merkez, Bitez, Konacık ve Gümbet’te etkili oldu. Ekiplerimiz hasarın giderilmesi için görev başında. Ben özellikle Bodrum Kaymakamımız Bekir Yılmaz'a, emniyet ve AFAD çalışanlarına destekleri için teşekkür ediyorum. Kısa sürede ana arterlerde hayatın normale dönmesini sağladık. Evleri ve işyerleri hasar gören vatandaşlarımızın tespiti ve yaralarının sarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

Meteorolojiden edinilen bilgiye göre ilçede metrekareye 41 kilogram yağışın düştüğü öğrenildi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon dün yaşanan sel afeti ile iglili bugün basın açıklaması yaptı.