Bodrum Susuz Kalma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun Bodrum ve Milas’ın susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağının bilgisini paylaştı.

Bodrum Susuz Kalma Tehlikesi İle Karşı Karşıya
Ergun

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun Bodrum ve Milas’ın susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağının bilgisini paylaşarak, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı bir önerge verdiğini söyledi. İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber de konunun ciddiyetine dikkat çekerek birlik çağrısında bulundu.

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun Bodrum ve Milas ilçeleri için çok önemli bir su kaynağı havzası olan Çamköy su havzasında yeni kömür sahalarının açılacağı yönünde bilgilerin alınması ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı bir önerge verdi.

İstimlak İhtarnameleri Gönderilmeye Başlanmış

İYİ Parti Muğla Milletvekili ve İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Prof. Dr. Metin Ergun’un TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde çok önemli noktalara işaret ediliyor. Soru Önergesinin başında “Muğla ilimizin Bodrum ve Milas ilçeleri için çok önemli bir su kaynağı hafızası olan Çamköy su havzasında yeni kömür sahalarının açılacağı ortaya çıkmıştır. Ayrıca Yeniköy ve Kemerköy Termik santrallerini işleten Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim Ve Ticaret A.Ş. tarafından yeni kömür sahaları açmak için Çamköy ile İkizköy’de mukim vatandaşlarımıza istimlak ihtarnamelerinin gönderildiği anlaşılmaktadır…” ifadeleri yer alırken soru önergesinin devamında durumun vahameti ve ciddiyeti gözler önüne serilmekte.

Yurttaşlar Arazilerini Terk etmek İstemiyor

İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun’un soru önergesi şu ifadeler ile devam ediyor; “Vatandaşlarımızın elinden alınacak olan araziler genellikle verimli tarım arazileri ve zeytinliklerden oluşmaktadır. Arazileri istimlak edilmek istenen vatandaşlarımız bu duruma karşı çıkmakta olup, geçim kaynaklarını ve doğup büyüdükleri köylerini terk etmek istememektedirler…”

Bodrum Susuzluk Tehlikesi İle Karşı Karşıya Kalacak…

Muğla Milletvekili Ergun çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya olunduğuna dikkat çekerek; “Bununla beraber söz konusu bölgenin kömür maden sahası haline getirilecek olması, bölge halkı ve bölgenin yeraltı sularının geleceği açısından çok ciddi riskler oluşturacaktır. Bu bölge kömür maden sahası haline geldiği takdirde yapılacak olan patlamalar, yeraltı sularını kirleterek kullanılmaz hale getirecek ve hatta suların yönünün değişmesine neden olacaktır. Patlamalar anfo adı verilen güçlü bir karışımdan oluştuğu için sadece yer altı sularına değil, yerüstündeki yapıları da etkileyecektir. Su kaynaklarını kaybetmiş bitki örtüsü yok olma riski ile karşı karşıya kalacak ve ciddi kuraklık tehditleri baş gösterecektir. Bununla beraber susuz kalacak tarım alanlarında yapılan üretimi de, son derece olumsuz etkileyebilecek ve bölgedeki tarımsal faaliyetleri sıfırlayabilecek tehlikelere gebedir. Bu havzada bulunan onlarca yerleşim yeri, Bodrum İlçe merkezi ve havaalanı dahil olmak üzere, bu projenin hayata geçmesi durumunda; kısa zamanda su kaynaklarını kaybedeceği için susuzluk tehlikesi ile karşı karşıyadır. Çünkü bu su kaynaklarının alternatifi yoktur. Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda oluşacak tahribatın telafisi de mümkün olmayacaktır…” dedi.

Çok Önemli Soruların Yanıtı Bekleniyor…

Bu bilgiler çerçevesinde İYİ Parti Muğla Milletvekili Ergun’un, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından cevaplanması istemi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği soru önergesinde dört önemli soru yer aldı.

Sorular şu şekilde;

  1. Bakanlığınız ve bakanlığımıza bağlı ilgili kuruluşlar tarafından, bu projenin yok edeceği su kaynakları ile ilgili olarak (DSİ) Devlet Su İşleri’nden herhangi bir görüş istenmiş midir? İstenmiş ise DSİ’nin cevabı ne olmuştur?
  2. Bakanlığınızca bu projenin olumsuz sonuçlarından doğrudan etkilenecek olan bölgedeki yerel yönetimlerin ve sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmış mıdır?
  3. Bu proje ile ilgili ÇED Olumlu kararı alınmış mıdır?
  4. Bakanlığınızca bu projenin neden olacağı söz konusu tehditlere karşı, alternatif bir eylem planı var mıdır?

İYİ Parti Teşkilatları Projenin Takibinde…

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber de Bodrum’un susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, herkesin bu konuda hassas olmasını istedi. Bu projeye karşı Bodrum ve Milas’ta yaşayan tüm vatandaşlar ile birlikte İYİ Parti İlçe teşkilatı olarak takipte olacaklarını kaydetti.