Av. Cumhur Uzun, CHP'den Muğla Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı

CHP Muğla Milletvekili Aday Adayı Av. Cumhur Uzun: “Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor”

Av. Cumhur Uzun, CHP'den Muğla Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı
Av. Cumhur Uzun, CHP'den Muğla Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı
Av. Cumhur Uzun, CHP'den Muğla Milletvekili Aday Adaylığını Açıkladı

Muğla Barosu önceki dönem Başkanı Av. Cumhur Uzun, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili aday adaylığını açıkladı. “Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor” sloganıyla yola çıkan Av. Uzun, “Çıkarcının, rantçının, güçlünün, sömürenin Türkiyesi için değil, çalışanın, alın terinin ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye inşa etmek için yola çıkıyoruz” dedi.

Mayıs ayında yapılacak olan genel seçimler öncesi, önceki dönem Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, CHP’den Muğla Milletvekili aday adaylığını açıkladı. 

CHP Muğla İl Başkanlığında kalabalık bir topluluk önünde düzenlediği basın toplantısıyla aday adaylığını duyuran Av. Cumhur Uzun, ülkenin içinde bulunduğu ortam hakkında önemli açıklamalarda da bulundu.

“Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor” sloganıyla yola çıkan Av. Uzun, 30 seneden fazla bir süredir Avukatlık mesleğini yaptığını ifade ederek, “Mesleğimi yaparken Adaletin Devletin temeli olduğuna inanmış ve bu uğurda çalışmış biriyim.” dedi.

Ülkenin son 20 yıldır, AKP iktidarının yarattığı ağır tahribatın dayanılmaz hallere ulaştığı günleri yaşamakta olduğuna vurgu yapan Av. Cumhur Uzun, özellikle, adalete siyaset bulaştığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Mesleğimin ilk yıllarında bize öğretildiği gibi, adalete siyaset bulaşmaz, bulaştırılamaz anlayışıyla yürütülen adalet, son 20 yılda önce uydurma delil yaratmayla, sonrasında ise, doğrudan müdahalelerle iktidarın güç sopası haline getirildi. Bugün bu iktidar ve bu yönetim biçimi nedeniyle artık adalet, güçlünün ve iktidarın siyaseten her şeyi dizayn etme anlayışına terk edildi. Kimsesizlerin kimsesi olması gereken adalet, güçlü olmayan kimsenin ulaşamadığı bir değer haline getirildi. Bunu tam da bunu isteyen bu iktidar ve bu rejim yaptı. Bugün bu ülkede adalet yoksa, bunun tek sebebi bu iktidar ve adaleti güç sopası olarak kullanan saray yönetimidir.” 

“TBMM’Yİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEKRETERYASINA DÖNÜŞTÜRDÜLER”

Bugünlerin geleceğinin daha dünden belli olduğu için Anayasa değişikliğine karşı çıktıklarını, ülkenin 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen ucube bir sisteme teslim edildiğini ifade eden Av. Uzun, “Kuvvetler ayrılığını yok edip, yürütmeyi, yasama ve yargının üzerinde bir güç olarak düzenlediler. Ortak aklı yok edip, tek kişinin her şeyi ‘ben bilirim’ anlayışına terk ettiler. Milletin iradesini yok sayıp, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni Cumhurbaşkanının sekretaryasına dönüştürdüler. Milletin seçtiği belediye başkanlarını görevden aldılar, yenilerini görevden almak ve kayyum atamak için yargıyı kullanmak dahil her türlü yolu denediler ve denemeye devam ediyorlar. Sözüm ona muhafazakârlar, muhafaza edecekleri yerde Atatürk Cumhuriyetinin ne kadar değeri varsa hepsine savaş açtılar, korumak yerine yok etmeye, ortadan kaldırmaya çalıştılar.” ifadelerini kullandı.

“BUGÜNLERE SON VERMEK İÇİN YOLA KOYULDUK”

Ülkenin içinde bulunduğu bu rahatsız edici ortamı hak etmediğini ve bu günlere son vermek için yola koyulduklarına dikkat çeken Av. Cumhur Uzun, “Çıkarcının, rantçının, güçlünün, sömürenin Türkiyesi için değil, çalışanın, alın terinin ve demokrasinin egemen olduğu bir Türkiye inşa etmek için yola çıkıyoruz. Emeğin kutsal bir değer, adaletin herkese eşit sunulduğubir Türkiye için yola çıkıyoruz. Biz ki, imkânsızlıklara rağmen, tüm ulusuyla birlik olup, en güç koşullarda Cumhuriyeti kurabilmiş bir neslin torunlarıyız. Biz ki, Mustafa Kemal Atatürk gibi bir dehanın ülkesini emanet ettiği Türk gençleriyiz.” dedi.

“İŞTE FIRSAT”

Bu yıl Cumhuriyetin 100. yılı olduğuna işaret eden Av. Uzun, “Genç Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına giriyoruz. İşte fırsat! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını, bize emanet edilen çağdaş uygarlık seviyesinde olmasını sağlamak, Cumhuriyetin ilke ve devrimlerine sahip çıkmak, demokratik, laik, adil ve çağdaş bir Türkiye’yi yeniden inşa edip, yüzyıllarca bu haliyle yaşamasını sağlamak için ayağa kalkmak ve bu uğurda hep birlikte çalışmak için işte fırsat! Bu fırsat, önümüzdeki ilk seçimlerdir. Değiştirme, düzeltme ve güçlendirmek için fırsatımız, 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerdir.” diye konuştu. 

“CUMHURİYET BAYRAMI GÜNÜ DÜNYAYA GELMİŞ BİR YURTTAŞIM”

Cumhuriyet Bayramı günü dünyaya gelmiş ve ismi bu nedenle Cumhur olan bir yurttaş olduğunu dile getiren Av. Uzun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkeme olan sevdamın, Muğla’ya olan aşkımın ve hepsinden önemlisi bu ülkede mutlu çocukların özgürce yetişip büyüyebilmesi için, adaletin hak ettiği değere kavuşarak herkese eşit ve adil dağıtıldığı bir ülkemiz olması için, 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerde, 30 yılı aşkın süredir üyesi olmaktan onur ve mutluluk duyduğum partimden, Cumhuriyetin kurucusu partimizden, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Muğla Milletvekili aday adayı olduğumu açıklıyorum. Ayağa Kalk Türkiye, Millet Geliyor, Cumhuriyet Halk Partisi geliyor.’’

AV. CUMHUR UZUN KİMDİR?

29 Ekim 1963 tarihinde Muğla'nın Yatağan ilçesinde, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sırasında, aslen Muğla Yatağanlı olan işçi bir babanın ve çiftçi bir annenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimimi Muğla'nın Yatağan ilçesinde tamamladıktan sonra 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne kaydoldu ve 1987 yılında mezuniyetinin ardından, 1988 yılında stajını tamamlayarak, 1989 yılında askerliğini yedek subay olarak Lüleburgaz'da yaptı.

1990 yılında Yatağan'da Muğla Barosu'na kayıtlı bir avukat olarak kendisine ait avukatlık bürosunda Serbest Avukat olarak çalışmaya başladı.

1990 yılında kayıt olduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki üyeliği, Anayasa Mahkemesi'ne Türkiye Barolar Birliği'nden gösterilecek 3 aday arasından seçilmesi için yapılan seçimlerde aday olması nedeniyle o seçim dönemindeki 4 aylık ayrılık dışında kesintisiz bugün halen sürmekte olup, son ikamet değişikliğim nedeniyle Muğla Merkez Menteşe İlçe Başkanlığı'nda yer almaktadır.

1994 tarihinde yapılan seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi'nden Yatağan Belediye Meclisi üyeliği görevini ve Meclis'te de Meclis Başkan Vekilliği görevini 1999 yılına kadar sürdürdü. Aynı dönemde zaman zaman Yatağan Belediye Başkan vekilliği görevinde yer aldı.

Yine 1994 ile 1996 tarih aralığında Cumhuriyet Halk Partisi Yatağan İlçe Örgütü'nde İlçe Eğitim Sekreteri olarak görev yaptı.

1991 tarihinden 2019 tarihine kadar CHP’li Yatağan Belediye Başkanlığı'nın sözleşmeli avukatı olarak hizmet verdi.

1992 tarihinden 1999 tarihine kadar da Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanlığı'na sözleşmeli avukat olarak hizmet verdi.

2014 yılında yapılan Muğla Barosu seçimlerinde 3 aday arasından Muğla Barosu Başkanlığı'na seçildi. Bu görevini, 2014-2016, 2016-2018, 2018-2020 ve 2020-2022 dönemleri arasında üst üste 4 dönem toplamda 8 yıl sürdürdü.  

Meslektaşı Çiğdem Uzun ile evli olup, İlke ve Oktay Utku isminde 2 çocuk babasıdır.